Δύσκολη νίκη του Λεωνίδα με Αναγέννηση Βύρωνα - greekhandball.com

Δύσκολη νίκη του Λεωνίδα με Αναγέννηση Βύρωνα

Μια ακόμα νίκη για τον Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων που επικράτησε εντός έδρας, με σκορ 27-25 της Αναγέννησης Βύρωνα, για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α2 Ανδρών.

Το ματς ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες οι οποίες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, σημείο από το οποίο ο Λεωνίδας ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να προηγηθεί στη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 14-9. Στο δεύτερο ημίχρονο η φιλοξενούμενη μπήκε πιο
συγκεντρωμένη και κατάφερε αρχικά να μειώσει και στη συνέχεια να περάσει και μπροστά στο σκορ με 20-22 στο 52΄. Στα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του αγώνα ο Λεωνίδας μεμε ενα επι μέρους σκορ 7-3 κατάφερε τελικά και επικράτησε με 27-25.

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓΙΩΝ ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ 27-25
5λεπτα: 2-2,3-2,7-4,9-6,11-8,14-9 (ημίχ.) 17-13, 18-16, 19-19, 20-21, 23-22, 27-25

Α.Ο.ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ(Αθανασιάδης Δημήτριος-προπονητής): Αντωνιάδης, Σοφικίτης,Τσέλος,Παράσχης 7,Μπίλος 6,Τσάκουλης 3,Γιανόπουλος 1,Οικονομίδης 1,Κολλύρης 1, Θάνος
 1, Ξυχαλίδης, Κουλελές, Γιαννακούρας 1, Μανδυλαράς, Τσαούσης 1, Γουναράς 5.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ (Μυλωνάς Γεώργιος-προπονήτής): Μαυρομάτης 3, Γκλαβόπουλος 1, Πανταζής 3, Στυλιάνος, Τασιούλας 2, Οσσίνο 1, Τζάνος, Σιατιρλής 5, Καλλονιάτης, Χιωτέλης 5, Αποστόλου, Ποδογοριανιώτης 5.

Πέναλτι: 1/3 - 3/5 Δίλεπτα: 3 - 4

"Σε αυτο το ματς δόθηκε η ευκαιρία να χρησιμοποιηθεί ολο το έμψυχο υλικό που διαθέτουμε και ειμαι ευχαριστημένος απο ολους αφού τα σχήματα που υπήρχαν πολλές φορές μεσα στο ματς δεν εχουν αγωνιστεί μαζί ούτε σε προπονηση,παρόλα αυτά έδειξαν οτι στην ομάδα μας υπάρχουν 20 παίχτες που ανα πάσα στιγμή ειναι έτοιμοι να ανταπεξέλθουν. Το παιχνίδι κύλησε οπως το περιμέναμε με την Αναγέννηση να μας κοντράρει σχεδόν σε όλη την διάρκεια του,καταφέραμε να ειμαστε μπροστά στο σκορ και κάπως εκει πιστεύοντας οτι κρίθηκε το ματς χαλάρωσα με και δώσαμε την ελπίδα στην αντίπαλο να διεκδικήσει την νικη μεχρι τέλους.Συγχαρητηρια στου παίχτες μου,συνεχιζουμε μένει ενα παιχνίδι στο Βόλο,στο οποίο δεν θα παμε για τουρισμό και πιστευω θα ειμαστε έτοιμοι όταν πρέπει για άλλον ενα μικρο στόχο που εχουμε βάλει και δεν ειναι αλλος απο νίκες στα μεγάλα παιχνίδια στα μπαράζ" δήλωσε ο Δημήτρης Αθανασιαδης, προπονητής του Λεωνίδα

Από την πλευρά του ο παίχτης του Λεωνίδα Αρτέμης Γουναράς είπε: "Η ομάδα μας σήμερα πήρε τους δύο βαθμούς της νίκης Απέναντι σε μία ανταγωνιστική ομάδα όπως είναι η αναγέννηση Βύρωνα. Η ομάδα παίζοντας με αντεπιθέσεις κατάφερε από νωρίς να πάρει κεφάλι στο σκορ και να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από ροτέισον όλης της ομάδας (Χρησιμοποιήθηκαν και οι 16 παίκτες) βρεθήκαμε πίσω στο σκορ για δύο γκολ αλλά καταφέραμε πολύ σύντομα να ξαναπάρουμε τα ηνια στο σκορ και να πάρουμε ακομη μια νικη Συνεχίζοντας το καλό σερί και την καλή παρουσία μας ως νεοφώτιστη ομάδα στη κατηγορία.Να δώσουμε ενα μεγάλο μπράβο στην αντίπαλη ομάδα για το υπέροχο παιχνίδι που έγινε καθώς επίσης στους φιλάθλους μας που βρέθηκαν στο γήπεδο για να μας στηρίξουν για άλλη μία φορά και να πανηγυρίσουν μαζί μας.Τέλος συνεχίζοντας το μοτό μας μία ομάδα μία οικογένεια αφήνουμε το παιχνίδι πίσω μας και συνεχίζουμε για το επόμενο ματς εκτός έδρας στο Βόλο."