Α2 ανδρών: Μεγάλη νίκη του Αρχέλαου επί του Φαίακα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Μεγάλη νίκη του Αρχέλαου επί του Φαίακα

Ο Αρχέλαος επικράτησε του Φαίακα Κέρκυρας με 34-17, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών.

Αυτή ήταν μία πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα της Κατερίνης, καθώς επετεύχθει επί ενός αντιπάλου ο οποίος βρίσκεται κι αυτός στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και αποτελεί συν διεκδικητή της ανόδου στην Handball Premier.

Το παρθενικό γκολ του αγώνα το σημείωσε ο Φαίακας που θέλησε να μπει δυνατά στον αγώνα και
αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, ωστόσο ο Αρχέλαος είχε διαφορετική άποψη. Αποδίδοντας εξαιρετικά στην άμυνα και ορθώνοντας τείχος μπροστά από την εστία του Κοσμίδη, ο Αρχέλαος εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την αποτελεσματικότητά του στα μετόπισθεν και το ανοιχτό γήπεδο που βρήκε μετά τα κλεψίματα της μπάλας και όχι απλά πέρασε μπροστά στο σκορ, αλλά και προηγήθηκε με 11-1 στο 17’ 34”.

Στην συνέχεια η φιλοξενούμενη κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι και να μειώσει στα επτά τέρματα στο 25’ 53” και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 15-5.

Ανοιχτό παιχνίδι έγινε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Αρχέλαο να είναι καλύτερος και να διευρύνει τη διαφορά στα δεκατέσσερα τέρματα (22-8) στο 29’ 37”. Στην συνέχεια το παιχνίδι ισορρόπησε για ένα δεκάλεπτο με την ομάδα του Σωκράτη Σκούφα να πατάει το πόδι στο γκάζι, να αυξάνει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 34-17.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 34-17
Πεντάλεπτα: 1-1, 4-1, 9-1, 11-2, 12-4, 15-5 (ημ.), 19-7, 22-8, 24-11, 27-14, 30-15, 34-17.

Αρχέλαος (Σκούφας): Κοσμίδης Β., Κοσμίδης Η., Καραγιαμπάς, Τριανταφύλλου 8, Ξεφτέρης, Σαϊδές 3, Δράντζιου 1, Ξώνης 3, Ράπτης 2, Εγγλέζος 5, Ραντζέλοβιτς 4, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 4, Τσαβές, Καϊμακάμης 1, Ράντος 2.

Φαίακας Κέρκυρας: Κουλούρης, Παγωνίδης, Πάλλας, Νάστος 3, Κολοβός 2, Σουλάνης 3, Ασμάνογλου 5, Λινάρδος 4, Ντούρος, Ριγανάς.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος.