Β' εθνική: Η Αξιούπολη νικήτρια του ντέρμπι με την Καλαμαριά που διαμαρτύρεται - greekhandball.com

Β' εθνική: Η Αξιούπολη νικήτρια του ντέρμπι με την Καλαμαριά που διαμαρτύρεται

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη που τον κρατάει στην κορυφή του 4ου ομίλου της Β εθνικής, πέτυχε ο Αλέξανδρος Αξιούπολης, που επικράτησε του Απόλλωνα Καλαμαριάς με 24-25, με την ομάδα των Ποντίων να εκδίδει ανακοίνωση για τις διαιτητικές αποφάσεις.

Οσον αφορά το παιγνίδι, η Αξιούπολη μπήκε πολύ δυνατά και έχοντας απέναντι της έναν νοθρό Απόλλωνα και στο 15΄είχε πάρει μία διαφορά 7 τερμάτων. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι παίζοντας προσαρμοσμένη άμυνα, μείωσαν στο ημίχρονο με το σκορ να διαμορφώνεται στο 12-13. Στην επανάληψη μάλιστα βρέθηκαν
να προηγούνται απο την αρχή και μέχρι το διάστημα 42΄-49΄ για το οποίο διαμαρτύρονται. Παρόλα αυτά το παιχνίδι συνέχισε να ειναι ντέρμπι, με την Αξιούπολη να φεύγει νικήτρια στιε λεπτομέρειες με τελικό σκορ 24-25.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-ΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 24-25
5λεπτα: 2-4, 3-6, 4-10, 9-12, 12-13 (ημ), 15-15, 18-17, 19-18, 20-21, 23-23, 24-25(τελ)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:(Μιχαηλίδης Παν.) Δουλαβέρης , Γαβριηλίδης, Fane 1,  Τσακαλίδης 1, Καράγγελος 7,  Φωτιάδης 3 , Δραγάνης 6 , Μπιτσιάνης Ι 3,Αγγέλου  , Καμάκας  , Μπιτσιάνης Η. , Ηλιάδης , Χρυσόπουλος , Τάτσης 2, Θεμελιώτης , Τσίτσης

ΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ:(Γιουλβανίδης Γ.)Στεφανίδης, Μάρτσης 4, Παπαρήγας 5, Ζιάρρας 2, Καραπεϊδης 10, Ζηλίδης, Μουτούδης, Αρειστίδου, Παλαιστης, Καλπακίδης, Παπαρήγας, Καλαϊτζίδης, Βουλγαρίδης, Κουκουλεκίδης, Μόγας 4