Κλείδωσε την πρωτιά η Νεα Ιωνία (βίντεο) - greekhandball.com

Κλείδωσε την πρωτιά η Νεα Ιωνία (βίντεο)

«Κλείδωσε» την πρωτιά στην Α1 Γυναικών η Νέα Ιωνία μετά την μεγάλη νίκη της επί του ΠΑΟΚ

Το νικηφόρο σερί της στην Α1 Γυναικών διεύρυνε ο ΟΦΝ Ιωνίας, ο οποίος στην πρεμιέρα του Β’ γύρου της Α1 Γυναικών επικράτησε 29-25 του ΠΑΟΚ στην Αθήνα. Η γηπεδούχος ομάδα που είχε κερδίσει τον «δικέφαλο» και στη Θεσσαλονίκη, αλλά και την Αναγέννηση Άρτας, ουσιαστικά εξασφάλισε την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος που οδηγεί στο πλεονέκτημα έδρας στην σειρά των τελικών. Αυτή ήταν η 5η συνεχόμενη νίκη της Νέας Ιωνίας επί του ΠΑΟΚ, σερί που μετριέται από τους δύο περσινούς τελικούς του πρωταθλήματος, ενώ φέτος έχουν παίξει τρεις φορές.

Το μάτς

Μέχρι το 20’ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν αλλά στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους, οι νταμπλούχες με ενα επιμέρους 6-1 κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάνε προηγούμενες με 16-12 στα αποδυτήρια.

Με ένα σερί 5-0 στις αρχές της επανάληψης ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε αρχικά σε 16-16 και προηγήθηκε με 16-17 στο 39’ ξαναμπαίνοντας για τα καλά στο ματς. Το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ μέχρι το 50’οπότε και η Νέα Ιωνία όπως και στο πρώτο ημίχρονο έκανε ενα ξέσπασμα και με ενα επί μέρους σκορ 7-4, έφτασε στη νίκη με 29-25.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΠΑΟΚ 29-25
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 10-11. 13-11, 16-12 (ημχ.), 16-15, 17-18, 19-20, 22-21, 25-22, 29-25
ΟΦΝΙ (Ναϊσίδου- Ζιβούλοβιτς): Κεπεσίδου, Μανιά, Μίλασιτς 3, Παπανικολάου, Πάπα 9, Σαϊντοβα, Ζυγούρα, Μακρή, Τσάκαλου 9, Χρυσή, Διακογιάννη, Κοντοστεργίου, Σαραντάκου, Ζηνωνίδου, Χρονοπούλου 2, Στουγιαννίδου 6.

ΠΑΟΚ (Γρηγορία Γκόλια): Τσαουσίδου 1, Νούλα 4, Μεντεσίδου, Παναγιωτίδου, Κυρικλίδου, Τζέριτς, Μπατζαρακούδη, Μούρνου 3, Κουρκουλάκη, Ράτσικα, Προκοπίδου 4, Κολοτζιέσκα 5, Βαφειάδου 4, Μάστακα 4.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/2-3/4