Α2 ανδρων: Σημαντική νίκη του Θρίαμβου μέσα στο Βόλο (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρων: Σημαντική νίκη του Θρίαμβου μέσα στο Βόλο (βίντεο)

Ποδαρικό με το δεξί για τον Θρίαμβο Αθηνών που πήρε μια πολύ σημαντική νίκη μέσα στο Βόλο, με σκορ 16-20 επι του Κένταυρου Αγριάς στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα συμβαδίζοντας στο σκορ μέχρι το 25' όπου οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 7-7. Στα πέντε λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι παίχτες του Νίκου Δρέττα εκμεταλλευόμενοι τα
επιθετικά λάθη του Κένταυρου (21 συνολικά σε όλο το παιχνίδι), με ενα επι μέρους 0-4, μετέτρεψαν το σκορ σε 7-11 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Θρίαμβος διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα πάιζοντας καλή άμυνα,  φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά στα έξι τέρματα (12 - 18) στο 50ο λεπτό, δείχνοντας πως κλειδώνουν την νίκη σε εκείνο το χρονικό σημείο. Το μόνο που κατάφεραν οι παίκτες του Κενταύρου ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό 16 - 20, κάτι που μετριάζει την απώλεια των δυο βαθμών για την ομάδα του Γιάννη Τσιάπα, αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο ομάδων, ο Κένταυρος υπερτερεί, έχοντας νικήσει τον Θρίαμβο στο πρώτο γύρο με 21-25 (καλύτερη επίθεση).

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ ΑΘΗΝΩΝ 16-20
Πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-5, 5- 6, 7-7, 7-11 (ημχ.) 9-12, 11-14, 11-16, 12-18, 14-19, 16-20

Κένταυρος Αγριάς (Τσιάπας): Μακρής (1), Κρατήρας (1), Κουρίδης, Δρενοβιάδης, Ζωναρόπουλος (5), Χούστης, Οικονόμου, Σκετόπουλος (1), Καρανάσιος (1), Μιχαηλίδης (3), Καραπαναγιωτίδης, Ασαρίδης, Νούλης, Μιμίκος (4), Σαμαράς.

Θρίαμβος Αθηνών (Δρέττας) : Μπανιάς, Χριστοδούλου (3), Μίχος, Κρεμονάς (1), Τριανταφύλλου (2), Στεργιόπουλος, Κωνσταντινίδης, Σικιαρίδης, Αγγελής, Διάρας (4), Λάλας (7), Σκυφτός, Θεοδοσόπουλος (3).

Δίλεπτες 4 - 6
Πέναλτι: 2/5   - 3/3
Στο 60ο λεπτό του αγώνα και με τη λήξη του, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, ο αθλητής Μακρής Χρ. του Κενταύρου Αγριάς, γιατί κλώτσησε τη μπάλα με δύναμη προς την εστία του αντιπάλου.