Α2 ανδρών: Παρέμεινε στην κορυφή ο Φαίακας που πέρασε από την Αλεξανδρούπολη - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Παρέμεινε στην κορυφή ο Φαίακας που πέρασε από την Αλεξανδρούπολη

Σε ένα θεαματικό παιχνίδι ο πρωτοπόρος Φαίακας Κέρκυρας επικράτησε 25-30 των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φαίακας μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι παίρνοντας τα πρώτα 10 λεπτά ενα μικρό προβάδισμα δύο τερμάτων (3-5). Οι Κύκλωπες κατάφεραν σύντομα να φέρουν το παιχνίδι στα ισια στο 15' και από εκείνο το σημείο μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, το οποίο διαμορφώθηκε σε 10-10 στην ανάπαυλα.

Ανάλογη εικόνα με το ξεκίνημα της επανάληψης και μέχρι το 40' όπου το σκορ ήταν στο 16-17. Από
εκείνο το σημείο η ομάδα του Νίκου Ριγανά, βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση, πήρε μια διαφορά ασφαλείας που κυμαινόταν από 4 εως 6 γκολ για να λήξει η αναμέτρηση με τελικό σκορ 25-30 και τον Φαίακα να διατηρείται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

ΚΥΚΛΩΠΕΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ 25-30
5λεπτα: 1-3, 3-5, 6-6, 7-6, 7-6, 10-10 (ημίχρονο), 14-14, 16-17, 17-20, 19-24, 21-27, 25-30 (τελικό).

ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Τάρες): Επιτρόπου 1, Βουγιάνονβιτς 3, Πιστόλας 1, Θεοδώρου 2, Χαραλαμπίδης 2, Μπασδάνης, Ιβόσεβιτς, Τζίνεβης 12, Κωστόπουλος Ι. 2, Κωστόπουλος Β., Σέλκος, Λαιλισίδης 1, Χαριτούδης 1, Καραβασίλης.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Ριγανάς): Κουλούρης, Τσιλιμπάρης, Νάστος 1, Παγωνίδης 3, Λινάρδος, Δελλής, Ριγανάς, Δημητρέλλος 9, Καραμανλής 6, Βάγιας 3, Κυριακίδης, Κορακιανίτης 5, Σουλάνης, Κολοβός 2, Ασμάνογλου, Δόικας

Διαιτητές: Σαπανίδης, Ηλιάδης.