Ήττα στις λεπτομέρειες από την Σλοβακία για την εθνική γυναικών - greekhandball.com

Ήττα στις λεπτομέρειες από την Σλοβακία για την εθνική γυναικών

Η Εθνική Γυναικών έχασε στις λεπτομέρειες από την οικοδέσποινα χώρα του ομίλου

Παρά την μεγάλη της προσπάθεια, η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε 27-24 από την Σλοβακία στην πόλη Σάλα, στο δεύτερο παιχνίδι της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ, ενώ μάλιστα προηγήθηκε 8-7 με τέρμα της Τσάκαλου στο 20’. Το ημίχρονο έληξε 13-10 υπέρ της Σλοβακίας και στο δεύτερο μέρος η διαφορά πήγε στο +4 (15-11) στο 36’. Η Εθνική με Τσαουσίδου και Τσάκαλου μείωσε σε 15-13 (40’), ενώ αργότερα
μετέτρεψε το 19-15 (44) σε 19-18 (48’) με δύο γκολ της Μάστακα και ένα από την Τσάκαλου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σλοβακία πιο ψύχραιμη και με την δύναμη της έδρας της έφτασε στο 26-23 (56:30) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Αύριο η Ελλάδα ολοκληρώνει την παρουσία της στις 20:45 κόντρα στην Ουκρανία.

ΣΛΟΒΑΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 27-24 (13-10)
ΣΛΟΒΑΚΙΑ (Ντούσαν Πόλοζ): Σουλόφσκα, Ραίνοχοβα, Ρεχτορίσοβα 11, Χαμπάνκοβα, Ζάνικ, Χολέσοβα, Κουτσέροβα 2, Ζάρκοβα 6, Μιχνοβα 1, Μίκουλτσικ 3, Βεσέλκοβα, Γιακουμπίσοβα, Σκόλκοβα 3, Μεντβέντοβα, Μιναρτσίκοβα 1.
ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος- Ταρινίδης): Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου, Παπανικολάου 5, Τσαουσίδου 1, Χρυσή, Στουγιαννίδου, Μούρνου 1, Μάστακα 5, Καρέλα, Γκάτσιου, Βασιλειάδου, Ράτσικα, Τσάκαλου 7, Ζυγούρα 1, Βαφειάδου 4, Μανιά.
Διαιτητές: Πεχ- Βαγκβολγι (Ουγγαρία), Παρατηρητής: Βούγισιτς (Μαυροβούνιο)
Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 1/4-2/2, Κόκκινη: 58:40 Βαφειάδου (τρία δίλεπτα)