Α2 ανδρών: Σταθερά στην κορυφή τα Βριλήσσια - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Σταθερά στην κορυφή τα Βριλήσσια

Το απόγευμα του Σαββάτου ο ΕΣΝ Βριλησσίων υποδέχθηκε τον Κένταυρο Αγριάς Βόλου, τη μοναδική επαρχιακή ομάδα του 1ου ομίλου της Α2 χάντμπολ. Οι παίκτες του Δημήτρη Καφφάτου δεν αντιμετώπισαν προβλήματα σε κανένα σημείο του αγώνα και επικράτησαν άνετα με 29-25. Έτσι βρέθηκαν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ομίλου, αφού το Καματερό αγωνίζεται την Κυριακή στην έδρα του Θριάμβου

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από το πρώτο λεπτό ότι ήθελαν να καθαρίσουν από την αρχή το παιχνίδι. Έτσι ελέγχοντας το ρυθμό και έχοντας πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκαν με 13-6 στο 20’.
Από εκείνο το σημείο και μετά ο Κένταυρος άρχισε ισορροπεί και κατάφερε να μειώσει στο 17-12 λίγο πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στο 2ο ημίχρονο δεν άλλαξαν πολλά και με τον έναν ή τον άλλο τρόπο η διαφορά διατηρούνταν σε επίπεδα 6-7 τερμάτων (24-17 στο 45’). Προς το τέλος οι παίκτες του Γιάννη Τσιάπα βρήκαν κάποιες λύσεις σε άμυνα και επίθεση αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά στο τελικό 29-25.

Από πλευράς νικητών εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Πέρρος που πέτυχε 8 γκολ. Για άλλη μια φορά σημείο αναφοράς των Βριλησσίων ήταν ο Ηλίας Ντούσικος με 7 τέρματα, ενώ πολύ ενέργεια σε άμυνα και επίθεση πρόσθεσε ο Ευθύμης Όρκας. Για τον Κένταυρο ξεχώρισαν οι Σκετόπουλος, Νούλης και Μιμίκος με 6 γκολ έκαστος.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 29-25
Πεντάλεπτα: 3-1, 6-3, 9-4, 13-6, 15-9, 17-12 ημιχ, 19-13, 21-15, 24-17, 25-20, 28-22, 29-25 τελικό

ΕΣΝ Βριλησσίων (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 3, Πέρρος 8, Ντούσικος 7, Όρκας 4, Τσαγκούλης 3, Φιλίππου 1, Χρόνης, Κάτρης, Λάγιος, Νικολακόπουλος, Χρονόπουλος, Σκουλάς 3, Παππάς

Κένταυρος Αγριάς (Γ. Τσιάπας): Κρατήρας, Μακρής 1, Καρανάσιος 1, Χούστης, Οικονόμου, Αστέρης 1, Σκετόπουλος 6, Ασαρίδης, Καραπαναγιωτίδης, Ζωναρόπουλος 4, Νούλης 6, Μιμίκος 6, Μιχαηλίδης, Σαμαράς