Α2 γυναικών: Νικητής ο Αθηναϊκος στο ντέρμπι της Αθήνας με φινάλε θρίλερ - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Νικητής ο Αθηναϊκος στο ντέρμπι της Αθήνας με φινάλε θρίλερ

Μεγάλη νίκη για τον Αθηναϊκό, που στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 γυναικών, επικράτησε του Άρη Νικαίας με 21-20 σε ενα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος.

Οι φιλοξενούμενες ήταν διαρκώς μπροστά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και έδειχναν ότι θα φτάσουν στη νίκη. Το πρώτο ημίχρονο ο Αρης Νικαίας είχε το προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ υπέρ του 8-11.

Η επανάληψη επεφύλασε μεγάλο σασπένς αφού οι παίχτριες του Αρη διατηρούσαν μια διαφορά
μεταξύ 4-5 τερμάτων. Οι παίχτριες του Γιάννη Βαρελτζή με ενα εκπληκτικό δεκάλεπτο κατάφεραν με ενα επι μέρους 6-1 να πάρουν το παιχνίδι, πετυχαίνοντας ισοφάριση και το νικητήριο γκολ στο τελευταίο λεπτό. .

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 21-20
Δεκάλεπτα: 2-5, 5-6, 8-11 ημιχ, 11-16, 15-19, 21-20

Αθηναϊκός: Μακρόγλου, Μπάκα 2, Κουτρούμπα, Παπουτσιδάκη 7, Ταράση, Φανταγμά, Φάζου 2, Πέτσα, Καρύδη 2, Μπαράκου, Μητροπούλου, Μπέγκα 6, Μάστορη, Μπουλουτσίκου 2, Συκιωτάκη.

Άρης Νίκαιας: Καπλανίδου 2, Σίτογλου, Αιβάτογλου, Σιδηροπούλου, Μαυρογεώργη, Ρουμπάκου 2, Khurshudyan, Σιάπχα 3, Σινητέλου, Χωριανοπούλου, Μπαλκογιαννοπούλου, Καραγιάννη 5, Τενκεριάν 4, Παρέσογλου, Ευαγγελάκου, Μάρη 3.