Α2 ανδρών: Πέρασε δύσκολα από τη Νάουσα η ΧΑΝΘ (βίντεο) - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Πέρασε δύσκολα από τη Νάουσα η ΧΑΝΘ (βίντεο)

Η ΧΑΝΘ παρέμεινε πρώτη και αήττητη στο βόρειο όμιλο της Α2 του Handball, καθώς επικράτησε του Ζαφειράκη στη Νάουσα με 26-28, μετά από ένα συγκλονιστικό ματς στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών, σε ενα κατάμεστο γήπεδο.

Στο πρώτο μέρος ο Ζαφειράκης πήρε από την αρχή το προβάδισμαεγκλώβισε τη ΧΑΝΘ με την άμυνά του και ξέφυγε με 12-8 στο 26', όμως με ένα σερί 0-3 η ομάδα του Αντώνη Τσολάκου μείωσε σε 12-11, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 40' , όμως η ΧΑΝΘ με ενα εξαιρετικό οκτάλεπτο ξέφυγε στο σκορ μετατρέποντας
το 14-15 σε 17-23 (48'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με πιεστική άμυνα, έκλεψαν μπάλες και μείωσαν σε 22-23 στο 55', ενώ ισοφάρισαν σε 25-25 τρία λεπτά πριν το φινάλε. Δύο μεγάλες αποκρούσεις από τον Μανώλη Ιωαννίδη, ένα κερδισμένο επιθετικό φάουλ από τον Θανάση Παπαδόπουλο και τρία γκολ από τους Σαρηγιαννίδη, Θανάση Παπαδόπουλο και Βασιάδη έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ΧΑΝΘ 25-28 στο 59:37, με τον Ζαφειράκη απλώς να μειώνει στο τελικό 26-28.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ - ΧΑΝΘ 26-28
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 8-6, 11-8, 12-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 16-19, 19-23, 22-23, 26-28

Ζαφειράκης (Γιούπης - Πρωτογέρης): Βλάχος 8, Πετρίδης, Ρότζιος 3, Χατζηγεωργίου 3, Διδασκάλου 4, Μήτσικας 2, Καραβίτης 1, Μαυροδουλάκης 2, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ., Καραμπέλκος 3, Μαυρίδης, Δεληχρήστος θ., Κορωνάς Θ., Δεληχρήστος Θ., Τριγώνης

ΧΑΝΘ (Τσολάκος): Ευαγγελόπουλος, Τσιρογιάννης 2, Σαρηγιαννίδης 5, Ν. Παπαδόπουλος, Δέσπος 6, Πλατής, Βασιάδης 5, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος 3, Στίγγας 3, Τσαμήτρος, Παπαβασίλης, Μπόλας, Μπαϊρλής, Τσαγκαράκης 4, Τσόγιας.
Διαιτητές: Στεφανίδης, Καζαντζίδης. Δίλεπτα: 4-4. Πέναλτι: 5/5 - 1/1