Α2 Ανδρών: Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Έσπερος - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Έσπερος

Σημαντική νίκη που συνδυάστηκε με πολύ καλή εμφάνιση, πέτυχε ο Έσπερος Καλλιθέας που επικράτησε του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων με 29-22, για τη δεύτερη αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Νίκου Τσαφαντάκη που αγωνίστηκε χωρίς τον Χρήστο Πριόβολο, μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο διεύρυνε με την πάροδο του χρόνου για να φτάσει στο 20' να προηγείται με διαφορά 5 τερμάτων και το σκορ στο 10-5. Στα δεκα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι παίχτες του Λεωνίδα βελτίωσαν την
αμυντική τους λειτουργία και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με σκορ 12-9.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τους παίχτες του Εσπέρου να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, διατηρώντας σε όλη τη διάρκεια μια διαφορά ασφαλείας, για να φτάσουν τελικά στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα με τελικό σκορ 29-22

ΕΣΠΕΡΟΣ - ΛΕΩΝΙΔΑΣ 29-22
Πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 7-4, 10-5, 10-7, 12-9(ημίχ.)14-12, 17-14, 20-15, 22-17, 24-18, 29-22 τελικό

ΕΣΠΕΡΟΣ​ (Τσαφαντάκης): Μητράκος, Παπαδημητρίου 1,Ανδρώνης 7,Μπακαβέλος,Σειντής,Μασουρίδης,Βάρης,Καραμαγκέλας 9, Καυκούλας 4,Κοντούλης 2,Χάρος-Μπέης 2,Ρηγανάκος,Αθανασιάδης 3,Πολλάκης 1,Μπάγιας.

ΛΕΩΝΙΔΑΣ (Περάκης):Αντωνιάδης, Μηνιώτης 4, Τσέλος 1, Θάνος 2, Γκίκας, 1, Τσάκουλης, Ταουσάνης, Μπίλος 1, Κολλύρης, Παράσχης 2, Οικονομίδης, Τσαούσης 5, Αποστολίδης, Γιανόπουλος 6, Σοφικίτης, Μανδυλαράς.

Πέναλτι: 4/4 - 1/1
Δίλεπτα: 2 - 6
Διαιτητές: Συρεπίσιος - Μερτινιάν