Α2 Ανδρών: Ο Έσπερος νικητής του ντέρμπι στο Κερατσίνι - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Ο Έσπερος νικητής του ντέρμπι στο Κερατσίνι

Σημαντική εκτός έδρας για τον Έσπερο Καλλιθέας που επικράτησε με 21-23 του Ολυμπιακού Κερατσινίου, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Η ομάδα του Νικου Τσαφαντάκη μπήκε δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από την αρχή ενα μικρό προβάδισμα, το οποίο ο Ολυμπιακός Κερατσινίου κάλυψε με την πάροδο του χρόνου ισοφαρίζοντας το σκορ στο 20' σε 8-8. Στο διάστημα που απέμενε για τη λήξη του
ημιχρόνου, οι παίχτες του Εσπέρου κατάφεραν να περάσουν ξανά μπροστά, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 9-11 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ο Έσπερος συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα με τους παίχτες του Γιάννη Ανταλή στο δεκάλεπτο μεταξύ 40' και 50' χάρη στην καλή αμυντική τους λειτουργία να ισοφαρίζουν το σκορ αρκετές φορές, χωρίς όμως να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε τελικά ο Έσπερος που είχε σε εξαιρετική μερα τους Καραμαγκέλα που πέτυχε 10 τέρματα και τον Μασουρίδη που πραγματοποίησε σημαντικές αποκρούσεις, οδηγώντας τελικά την ομάδα τους σε μια σημαντική νίκε με τελικό σκορ 21-23.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΕΣΠΕΡΟΣ 21-23
Πεντάλεπτα :1-3, 4-5, 7-8, 8-8, 9-11 ημχ 10-13, 12-15, 15-16, 18-19, 19-22, 21-23 τελικό

Ολυμπιακός Κερατσινίου (Ανταλής): Σαμαράς (6), Λοπαρνάκης, Πετράκος (7), Κουλακάρης (2), Δαλέκος (1), Νικολαίδης, Παντελάκης, Μπαρμπαράκης, Τόμοβιτς, Φωτόπουλος, Οικονόμου, Τσακίρης, Καραγιώργος, Ματθιάδης (5), Κάρδασης, Ντέμα

Έσπερος (Τσαφαντάκης): Μητράκος, Παπαδημητρίου (3), Ανδρόνης (2), Μπακαβέλος, Πριόβολος, Σειντής, Μασουρίδης, Βάρης, Καραμαγκέλας(10), Χάρος-Μπέης (2), Ρηγανάκος, Αθανασιάδης (5), Πολλάκης (1)

Πέναλτι : 9/6 - 4/4