Δια χειρός Τσιλιμπάρη... - greekhandball.com

Δια χειρός Τσιλιμπάρη...

Εξασφάλισαν την δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος οι Βεροιώτες

Σπουδαία νίκη με 27-22 επί του ΠΑΟΚ στο ΔΑΚ Βικέλας σημείωσε ο Φίλιππος Βέροιας στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής της Handball Premier. Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη μετά από αυτό το αποτέλεσμα εξασφάλισε την 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και απέκτησε προβάδισμα ενόψει πλέι οφ για μία θέση στον τελικό. Παράλληλα ο Φίλιππος έσπασε μία δυσμενή παράδοση, αφού είχε να κερδίσει τον ΠΑΟΚ από την σεζόν 2008-2009!

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο Κώστας Τσιλιμπάρης που είχε 20 επεμβάσεις, αγγίζοντας το 50% αποτελεσματικότητα, ενώ επιθετικά ξεχώρισαν οι Σανίκης, Παπαδόπουλος, Βεσελίνοβιτς και Καρυπίδης. Από την άλλη πλευρά ο ΠΑΟΚ δεν είχε πολύ άσχημα ποσοστά στον παίκτη παραπάνω και ειδικότερα στο δεύτερο μέρος εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Φιλίππου, σημειώνοντας μόλις 8 γκολ. Μάλιστα ο «δικέφαλος» του Βορρά έμεινε χωρίς γκολ το διάστημα 40-50 με αποτέλεσμα ο Φίλιππος να φτάσει +5 (22-17) για πρώτη φορά και ουσιαστικά να «καθαρίσει» το ματς.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο και το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-5 στο 10'. Ο Φίλιππος αντέδρασε και ισοφάρισε 7-7 στο 14' και προηγήθηκε 9-7 στο 16'. Οι Βεροιώτες δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 10-10 στο 20' και πέρασε 11-12 στο 24'. Στο τελευταίο εξαλεπτο του πρώτου μέρους όμως, ο Φίλιππος βρήκε τις λύσεις και πέρασε με 16-13 στο 29', που ήταν και το σκο ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος παίζοντας πολύ καλή άμυνα και με τον Τσιλιμπάρη να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση, συντηρούσε το προβάδισμα και στο 50' το σκορ έφτασε στα 6 τέρματα διαφορά (22-17).

Στα τελευταία λεπτά ο ΠΑΟΚ με προωθημένη άμυνα προσπάθησε να μπει στο ματς (24-21 στο 57') αλλά ο Φίλιππος με τον Βεσελίνοβιτς σημείωσε το 25-21 στο 58' και κάπου εκεί το παιχνίδι κρίθηκε, για να λήξει με τελικό σκορ 27-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΠΑΟΚ 27-22
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-5, 8-7, 10-9, 12-12, 16-14 (ημχ.), 18-15, 19-17, 20-17, 22-17, 24-19, 27-22
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής 3, Ψωμιάδης, Δεληγιάννης, Σανίκης 5, Βουτσάς, Καρυπίδης 6, Δραγκόλας, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης 2, Παπαδόπουλος 6, Βεσελίνοβιτς 4.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 5, Παλάσκας 3, Τσίλης 2, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 2, Κοκκώνης, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 6, Τσαναξίδης, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης 1.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής,
Κόκκινες: 55:11 Αποστολίδης, 58:31 Βουτσάς (τρία δίλεπτα),