Μεγαλειώδης εμφάνιση και νίκη πρωτιάς - greekhandball.com

Μεγαλειώδης εμφάνιση και νίκη πρωτιάς

Πολύ μεγάλη νίκη σημείωσε το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο Κραχτίδη η «Χιλιώτης» Δράμα ’86. Για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών στο χάντμπολ, η δραμινή ομάδα κέρδισε την μέχρι το Σάββατο πρωτοπόρο ομάδα της Πυλαίας με σκορ 37-27 και ουσιαστικά με αυτή την νίκη εξασφάλισε την πρωτιά της κανονικής περιόδου και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέιοφ. Αρκεί η δραμινή ομάδα την τελευταία αγωνιστική το ερχόμενο Σάββατο να κερδίσει μέσα στην Πτολεμαΐδα την τοπική ομάδα.

Στο αγωνιστικό μέρος ντέρμπι είδαμε μόνο στο πρώτο 5λεπτό του αγώνα. Από εκεί και πέρα η
δραμινή ομάδα πολύ σοβαρή και πειθαρχημένη στο παιχνίδι της, επέβαλλε τον ρυθμό της με εξαιρετική άμυνα και γρήγορο χάντμπολ στον αιφνιδιασμό. Προηγήθηκε 12-7, 17-8, 20-10 στο ημίχρονο και ουσιαστικά το β’ μέρος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα μια και η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τα 10 γκολ.

Άριστη η διαιτησία των Πάτιου και Τσιάνα από την Κοζάνη.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 86 - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ 37-27
Τα πεντάλεπτα : 3-2, 6-2, 8-6,12-7, 17-8, 20-10 ημίχ, 23-13, 28-16, 28-19, 30-21,  34-23, 37-27.

ΧΙΛΙΩΤΗ ΔΡΑΜΑ ’86(Δεμερτζίδης – Τογανίδης): Παπάζογλου, Σιδηρόπουλος, Χαϊτίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου 2 Χατζηνικολάου 1, Βαλαβάνης 5, Κουρτίδης 2, ΑΝΤΡΙΕΦΣΚΙ 11, Σπέντζος 5, Τσιτσίγκος 1, Τορνικίδης, Θωμίδης 4, Κοβογλανίδης 4, Κουρουτζίδης, Γιάγκου, Νέλκος 1.

ΠΥΛΑΙΑ(Γούσιος Παναγιώτης): Σιπόπουλος 1, Μισυρλής, Ευστρατίου, Παπαδόπουλος, Λάππας 5, Μπεϊλής 2, Κίτσος, Βραχιολίδης 1 Σεβαστίδης 4, Μιχαηλίδης, Κοπαϊδης 4, Βακουφάρης 4, Κουκμίσης 1, Καλόμοιρος 2, Αλατσιανός 3.