Σπουδαία νίκη του Κιλκίς στην Ξάνθη - greekhandball.com

Σπουδαία νίκη του Κιλκίς στην Ξάνθη

Σημαντική νίκη στη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία πέτυχε ο ΓΑΣ Κιλκίς, που επικράτησε στην Ξάνθη με 20-22 επί της τοπικής Ασπίδας.

Η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας αρχικά προβάδισμα τεσσάρων και εν συνεχεία επτά γκολ. Οι παίκτες της Ασπίδας προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και με τους αποκρούσεις του  Ξενοπανάγου σε σημαντικά χρονικά σημεία κατάφεραν να μειώσουν στα 5 γκολ με το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη μπήκαν δυνατά, πίεσαν, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κρατάν το προβάδισμα ασφαλείας μέχρι και το τελευταίο
δεκάλεπτο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ασπίδας τα έδωσαν όλα μείωσαν τρείς φορές στο γκολ αλλά οι παίκτες του ΓΑΣ έβρισκαν τις απαντήσεις. Η μεγαλύτερη στιγμή για τους Ξανθιώτες ήταν στο 59′ με το σκορ να είναι 20-21, αλλά το σουτ του Ναθαναηλίδη βρήκε στο αριστερό δοκάρι. Στην επίθεση που ακολούθησε το Κιλκίς κέρδισε πέναλτι και την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι, αλλά ο Σταύρος Καίκης είπε όχι. Οι Ξανθιώτες δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την επίθεση και ο Τοκατζόγλου στο φινάλε διαμόρφωσε το τελικό 20-22

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 20-22
Δεκάλεπτα: 0-4, 3-10, 7-12(ημίχρονο), 10-15, 16-19, 20-22 (τελικό αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαφειάδης Θεόδωρος): Καίκης(τφ), Βάκκας 4, Γκουντούλας, Ναθαναηλίδης 2, Βαρδάκας, Καζαντζίδης 2, Μπέλλιας 1, Παπαϊωάννου, Καραπαπάζογλου 1, Ρούφος, Πατσιαβάς, Τζίνεβης 8, Μπρατίδης, Κόλλιας 1, Πιστόλας 1, Ξενοπανάγος(τφ)

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ(Σεϊρεκίδης Στέλιος): Κοβλακάς(τφ), Κολετσιώτης(τφ), Παπαδόπουλος 1, Φυτανίδης 1, Στρίκος 5, Γιαβασίδης 1, Μπασιούκας, Μαυρόπουλος, Καραβασίλης 1, Τοκατζόγλου 2, Φαχουρίδης 2, Μπαλάσκας, Τσιβιντζέλης, Αναστασιάδης, Τάσιτς 9
Διαιτητές: Μπέτμαν Ανδ. – Τζαφερόπουλος Μιχ.