ΕΣΧΑ Εφήβων: Στο τέλος νίκησε ο Δούκας - greekhandball.com

ΕΣΧΑ Εφήβων: Στο τέλος νίκησε ο Δούκας

Δύσκολη νίκη με 22-21 απέναντι στον ΑΣ Παπασιδέρη Κορωπίου, πέτυχε ο Δούκας, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΕΣΧΑ Εφήβων.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι, παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα, μέχρι το 25' που προηγήθηκαν με 11-7. Στα τελευταία 5 λεπτά μέχρι την ανάπαυλα οι φιλοξενούμενοι με καλή άμυνα, έκαναν ενα επιμέρους σκορ 0-3 και το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 11-10 για τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό, αφού οι παίχτες του Ντράγκαν Γιάντσα, με την καλή τους
άμυνα, αφού κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα, πέρασαν μπροστά στο 35' και το παιχνίδι απόκτησε μεγάλο ενδιαφέρον με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, με  τη νίκη να παίρνει ο Δούκας, εκμεταλλευόμενος την εμπειρία του, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα όπως παρουσιάστηκε ο ΑΣ Παπασιδέρης Κορωπίου.

Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ - Α.Σ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ: 22-21
Πεντάλεπτα: 4-2, 6-3, 9-5, 10-6, 11-7, 11-10 (ημ) 12-13, 13-15, 16-16, 17-17, 20-19, 22-21
Α.Σ.Ε ΔΟΥΚΑ (Ζιβούλοβιτς): Κολλύρης Π (τ/φ), Μούρτζινος(τ/φ), Αϊβαλιώτης, Κωστόπουλος, Αποστολίδης 7, Πολύζος, Κολλύρης Ν 2, Ραϊκόπουλος 6, Βελαώρας Κ, Καρόπουλος 4, Ζέπος, Χουτόπουλος 3, Καφούσης, Μπασδέκης, Στραβομύτης, Κορακίδης.

Α.Σ ΠΑΠΑΣΙΔΕΡΗΣ (Janca ): Gembarowski, Γουέις 11, Κωνσταντίνου 3, Κάββαλος,  Βαλοπετρόπουλος 3, Βλάχος, Χούντας, Καραμήτρος, Αλευρέας 3, Παπασπύρου 1, Φακίνος, Παπαγεωργάκης, Stathi
Δίλεπτα: 4 - 1
Πέναλτι: 1/1 - 3/5
Διαιτητές: Ζήσης - Καπέλης