Νεάνιδες ΕΣΧΘ: Δυο στα δυο για την ΑΕΠ Πανόραμα - greekhandball.com

Νεάνιδες ΕΣΧΘ: Δυο στα δυο για την ΑΕΠ Πανόραμα

Με θετικό πρόσημο το ξεκίνημα για τις δυο πρώτες αγωνιστικές, της ομάδας των νεανίδων της Αθλητικής Ένωσης Ποντίων ΠΑΝΟΡΑΜΑ,  στο πρωτάθλημα της ΕΣΧΘ, που φέτος άρχισε νωρίς για να ολοκληρωθεί τον Ιανουάριο. Η ομάδα των Χριστοδουλίδη και Σκανδάλη, βγήκε νικήτρια στις δύο αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στον ΠΑΟΚ και την ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ και ετοιμάζεται για τον επόμενο αγώνα της με τον ΓΑΣ Κιλκίς.

Στον πρώτο της αγώνα στις 10/10, η ΑΕΠ αντιμετώπισε την ενισχυμένη ομάδα του ΠΑΟΚ σε ένα αγώνα για δυνατά νεύρα. Η ΑΕΠ παρουσίασε δυο διαφορετικά πρόσωπα στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο με προσεγμένη άμυνα και αρκετές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε με 5-12. Στο 2ο
ημίχρονο η αλλαγή των επιθετικών επιλογών του ΠΑΟΚ σε συνδυασμό με την απώλεια της συγκέντρωσης και της συνοχής στην άμυνα της "Ένωσης", είχε σαν αποτέλεσμα να πλησιάσει ο ΠΑΟΚ στο σκορ και να προηγηθεί με 23-22 στο 56΄. Εκεί όμως οι αθλήτριες του Πανοράματος, έσφιξαν την άμυνα και με "παλικαρίσια" γκολ πήραν τη νίκη με 23-25.

ΠΑΟΚ - ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ 23-25
5 λεπτα: 1-2, 2-4, 2-7, 2-8, 3-11, 5-12(ημίχρονο), 9-13, 11-15, 14-16, 17-19, 21-22, 23-25(τελικό)

ΠΑΟΚ: (Γκόλια Γρηγορία, Ψωμιάδου Βούλα): Καβαζοπούλου ,Ράτσικα, Θεοδωράκη, Μαυροσαββίδου,  Ζερβού, Κουρκουλάκη 2, Σελεμίδου 4, Τσιτλακίδου, Μοσχίδου, Τσανακτσίδου, Τσαουσίδου 11,Μεντεσίδου 6 , Ηλιάδου.

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ: (Χριστοδουλίδης Τριαντάφυλλος, Βασίλης Σκανδάλης): Παπαδοπούλου (τ/φ), Νταντίρα(τ/φ),Αγγελάκη (τ/φ), Ζευγαρίδου, Μανάβη 2,Κωνσταντινίδου 3, Καραβέλη 4, Κένζυ-Τζιάτζιου,Σαββίδου, Γκάτζιου 12 (4 πέν.), Αναστασιάδου 4, Ρομέο,  Ιωακειμίδου, Χριστοδουλίδου, Καλαπούτη Άρτ.,  Γκάγκου.
Πέναλτι 1/2 - 6/6,
Δίλεπτα 2-2

Στον "εντός έδρας" αγώνα της στις 18/10 στο ΕΓΜίκρας, η ΑΕΠ αντιμετώπισε τη νεανική (με κορασίδες στη σύνθεσή της) αλλά πολύ ανταγωνιστική ομάδα της ΑΕΣΧ Πυλαίας.Η Πυλαία κυνήγησε το παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλει το ρυθμό της και με επιθετικές άμυνες. φτάνοντας να ισοφαρίσει με 16-16 στο 40ο λεπτό.Τότε, η ΑΕΠ αναζήτησε και βρήκε τις λύσεις στην σύνθετη προσωπική άμυνα των κοριτσιών της Πυλαίας πετυχαίνοντας άλλα 12 γκολ, ενώ βελτίωσε τις αμυντικές συνεργασίες με αποτέλεσμα να δεχτεί 1 γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 28-17
5 λεπτα: 4-0, 7-3, 8-4, 11-5, 13-7, 14-9 (ημ.), 14-13, 16-16, 20-16, 24-16, 26-17, 28-17(τελικό).

ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ: (Χριστοδουλίδης Τριαντάφυλλος, Βασίλης Σκανδάλης): Παπαδοπούλου (τ/φ), Νταντίρα(τ/φ),Αγγελάκη (τ/φ), Ζευγαρίδου 1, Μανάβη 1, Κωνσταντινίδου 1, Καραβέλη 8 (2 πέν.), Κένζυ-Τζιάτζιου, Σαββίδου 1, Γκάτζιου 6 (1 πέν.), Αναστασιάδου 4, Ρομέο 4,  Ιωακειμίδου 2, Χριστοδουλίδου.

ΑΕΣΧ Πυλαία: (Λάππας Κυριάκος, Γούσιος Πάνος) Καραντινού, Πετρίδου, Παπάντζα, Σαλτσίδου, Βράμπα 2, Παραστατίδου, Κουκμίση 3,Αντωνιάδου 1, Gjerghi 2, Βακουφάρη 1, Σπανού 2, Μαυρίδου 1, Κρίτζαλη 2, Χαραλαμπάκη, Ζιώγα, Αρβανίτη 3.
Πέναλτι 3/5-2/5
Δίλεπτα 0-2.

Δυστυχώς για ακόμη μια χρονιά δεν παραχωρήθηκε το ΔΑΚ Πανοράματος, αν και ζητήθηκε, για τους εντός έδρας αγώνες αυτής της ομάδας. Και αν σκεφτεί κανείς πως είναι η μοναδική ηλικιακή ομάδα κοριτσιών του δήμου που έφτασε στο final four του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, γέμισε με 250 θεατές το ΔΑΚ, έφερε 6 ομάδες στα ξενοδοχεία και τα καταστήματα του Πανοράματος και διαφήμισε το Πανόραμα με την επιτυχία της, τότε αυτή η απόφαση αν μη τι άλλο, δημιουργεί ερωτηματικά. Υπάρχουν ακόμη περιθώρια να διορθωθεί αυτή η αβλεψία και να παραχωρηθεί η έδρα στους εναπομείναντες αγώνες.