Θρίαμβος μέσα στη Ρωσία - greekhandball.com

Θρίαμβος μέσα στη Ρωσία

Νικηφόρο ήταν το πρώτο ματς του Φιλίππου στο Κρασνοντάρ. Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, επικράτησε με 29-35 της Ρωσικής Σκιφ και απέκτησε προβάδισμα στην υπόθεση πρόκριση.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και έκλεισαν το ημίχρονο με 17-15. Η αντεπίθεση του Φιλίππου έγινε στην επανάληψη. Με πολύ καλές άμυνες και άνετα τέρματα στην επίθεση, οι παίκτες του Κώστα Τούτση γύρισαν το ματς, προηγήθηκαν με 20-22 στο 38’. Οι Βεροιώτες όμως δεν σταμάτησαν εκεί. Συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πήραν προβάδισμα 22-27 στο 45’, 23-29 στο 49’ και 24-31 στο 52’.
Οι παίκτες της Σκιφ προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να μειώσουν αλλά ο Φίλιππος παρέμεινε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη με 29-35.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί αύριο Κυριακή, στις 6μμ, στο ίδιο γήπεδο.

ΣΚΙΦ ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 29-35
ΣΚΙΦ: (Φρολόβ) Αρχιμπάσοφ, Μπλίζνοφ, Γκαράεβ, Κάρλοβ 3, Κασάτκιν, Κλούκο, Κοπόσοβ, Πασένοφ 2, Πτσενίκνικοφ 5, Σελούνκο, Σκουρίνσκλι 8, Σβιστούνοφ 5, Βολκόβ 3, Βολομπούιεφ 3, Βορομπέφ, Ζαμπολότιν.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Τούτσης) Ζλατάνος, Αλμπανίδης, Ανανιάδης, Αποστολίδης 1, Αρβανιτίδης, Χαραλαμπίδης, Δεληγιάννης 1, Δραγκόλας 2, Ευαγγελόπουλος, Μαστορογιάννης 7, Μιχαηλίδης 7, Παντελίδης, Παπαδόπουλος 4, Σανίκης 6, Βεσελίνοβιτς 7.

Διαιτητές: Ντοϊτσίνοφ, Γκορέτσοφ (Βουλγαρία)