Μισή παραμονή - greekhandball.com

Μισή παραμονή

Νίκη μισή παραμονή, με σκορ 26-27, πέτυχε ο ΓΣ Κορωπίου στην Κρήτη, επί του ΓΣ Χανίων, σε ενα παιχνίδι με εκατέρωθεν εναλλαγές στο σκορ, που κρίθηκε στο τελευταίο πεντάλεπτο. Το Κορωπί μπήκε στο γήπεδο πιο συγκεντρωμένο και κατάσφερε να πάρει μικρό προβάδισμα, το οποίο διατηρούσε μέχρι το 25' (11-12), αλλά τα Χανιά με ενα επι μέρους 5-2 στο τελευταίο πεντάλεπτο, βρέθηκαν να προηγούνται με 16-14, στη λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Πουλιδάκη διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 50΄, όταν και ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι, με το παιχνίδι να παίρνει νεα τροπή. Στα τελευταία δεκα λεπτά οι ομάδες εναλάσσονταν στο σκορ, για να φτάσουμε στο 59' και το Κορωπί να παίρνει προβάδισμα με 26-27. Στην επίθεση που ακολούθησε ο ΓΣ Χανίων έχασε τη μπάλα, αλλά ο αιφνιδιασμός του Κορωπίου
και η ευκαιρία για το 26-28 στο 59' 30", χάθηκαν. Στα 30 δευτερα που απέμεναν, τα Χανιά προσπάθησαν να ισοφαρίσουν και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας, αλλά η άμυνα των φιλοξενουμένων άντεξε και το παιχνίδι έληξε με φάουλ σε νεκρό χρόνο που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Γ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ - ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ 26-27
Πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 5-7, 7-10, 11-12, 16-14 (ημ) 18-16, 20-18, 23-20, 24-24, 26-25, 26-27 (τελ)
Γ.Σ. ΧΑΝΙΩΝ (Πουλιδάκης): Οσιπίδης, Λαδάκης 8, Μάλαμος, Σπυριδάκης, Γρηγοράκης, Μυντιλάκης 3, Καμπανιέρης 3, Σκαλιδάκης, Μιχελάκης, Σοκόλι 2, Ξανθουδάκης 8, Μαλεράκης, Παπαιωάννου, Αναστασάκης, Σινιοράκης 1, Dupi 1

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ (Γιάντσα) Σουρλαντζής 1, Γκούμας 4, Πέρρος 7, Νομικός 6, Παπαιωάννου 1, Αλεξανδρής 1, Ξύδης, Τσουγένης, Παπασπύρου, Δημόπουλος 7, Γουέις, Μαρκόπουλος, Βλάχος, Stathi