Τέταρτη συνεχόμενη νίκη - greekhandball.com

Τέταρτη συνεχόμενη νίκη

Μπροστά σε 200 θεατές στο κλειστό της Μίκρας, ο ΠΑΟΚ πήρε την τέταρτη σερί νίκη του και παραμένει σε απόσταση δύο βαθμών από τον πρωτοπόρο Διομήδη. Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε ένα καλό διάστημα μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όπου εκμεταλλεύτηκε τα αβίαστα λάθη της Αναγέννησης και μετέτρεψε το 4-4 σε 12-6. Ωστόσο, στο τελευταίο πεντάλεπτο η ομάδα του Βύρωνα βρήκε ρυθμό και με ένα σερί 1-4 κατάφερε να μειώσει σε 13-10. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι παίζοντας με παίκτη παραπάνω στα πρώτα δύο λεπτά μείωσαν στο γκολ (13-12) και έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι
το 37’ (16-14). Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την άμυνά του, κράτησε την Αναγέννηση στα δύο γκολ για 16 λεπτά και με καλές επιλογές στην επίθεση ξέφυγε στο 53:00 με 25-16 τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

ΠΑΟΚ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ 27-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 8-4, 9-5, 12-6, 13-10 (ημχ), 15-13, 18-15, 20-15, 23-16, 25-18, 27-21

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Παλάσκας 4, Γουργούμης, Τσίλης 2 , Νικολαίδης, Κοκκώνης 6, Ιωαννίδης 1, Τσακίρης 4, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 2, Κωστακίδης, Τσαναξίδης, Κεσίδης Β., Κεσίδης Σ. 3, Τσεσμετζίδης 2, Ιλερής

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 4, Στούμπης Π. 4, Βασιλόπουλος, Αργυράκης 2, Φάμπατς 1, Τσεύλικος, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ. 2, Αντωνιάδης, Μυλωνάς 4, Καραστέργιος 3, Λεωνίδας, Χατσίκας 1, Βλαχοθανάσης.

Δίλεπτα: 5-4: Πέναλτι: 3/3 - 3/3. Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης.