Η ΑΕΚ νικήτρια στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Φίλιππο - greekhandball.com

Η ΑΕΚ νικήτρια στο εξ αναβολής παιχνίδι με τον Φίλιππο

Η ΑΕΚ για 9ο συνεχόμενο ματς την τελευταία πενταετία επικράτησε 23-22 του Φίλιππου Βέροιας στο κλειστό γυμναστήριο του Κορωπίου στο εξ' αναβολής παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 2η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Η «Ένωση» ξεκίνησε εντυπωσιακά με ισορροπία σε άμυνα και επίθεση, έχοντας ένα εξαιρετικό Τσιλιμπάρη που έπαιζε με ποσοστά αποτελεσματικότητας άνω του 50% και τον ντόπιο Δημήτρη Κατσίκη που ήξερε πολύ καλά το γήπεδο όπου ανδρώθηκε χαντμπολικά. Η εμφάνιση της λογικά της έδωσε προβάδισμα 10-4 στο 21' και 11-6 στο 23'.

Ο Φίλιππος είχε τρομερό πρόβλημα στην επίθεση και στην άμυνα επίσης κρατιόταν μόνο από τον
πολύ καλό Ζλατάνο. Η είσοδος του Στηβ Παπαδόπουλου σε ρόλο πλέι μέικερ άλλαξε την εικόνα των Βεροιωτών με τον 34χρονο άσσο να είναι δημιουργικός και εκτελεστικός συνάμα. Ο Φίλιππος έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα μείωσε σε 11-10 (27') με επιμέρους σκορ 6-1 και σερί 4-0, όμως ο Μπακαούκας με δύο τέρματα σε λίγα δευτερόλεπτα έδωσε προβάδισμα τριών γκολ (13-10) στο ημίχρονο.

Όπως στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο η ΑΕΚ έλεγχε το ματς και νίκησε δίκαια, αφού δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Η «Ένωση» διατηρούσε διαφορά 4 γκολ (17-13, 18-14, 22-18) με τους καλούς Τσαούση, Νικολαϊδη και Μπαλας. Ο Φίλιππος έκανε την αντεπίθεση του στο φινάλε και μείωσε σε 23-22 (59:39) από 23-20 (57:00), ενώ είχε την τελευταία επίθεση διάρκειας τεσσάρων δευτερολέπτων, αλλά το σουτ του Παπαδόπουλου σταμάτησε ο Τσιλιμπάρης.

ΑΕΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 23-22
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 6-3, 9-3, 11-8, 13-10 (ημχ.), 15-12, 17-14, 19-16, 20-17, 22-20, 23-22
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Γεωργιάδης 1, Δημοσθένους, Νικολαϊδης 4, Κολιούλης, Μπαλάς 4, Τσαούσης 4, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Χ., Παπαδόπουλος Γ., Τσιλιμπάρης Κ., Τσιλιμπάρης Ν., Χόντο, Χατζηκωνσταντίνου.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 3, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 2, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής, Βασιάδης, Αποστολίδης, Δραγκόλας, Κορωνάς Κ., Δεληγιάννης 4, Ντόβας, Μάντζος, Κορωνάς Θ., Ζευγαρόπουλος, Παπαδόπουλος Σ. 10.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, δίλεπτα: 7-2, πέναλτι: 1/3-5/6.

Πήρε εξιτήριο ο Ευαγγελόπουλος
Μετά από 10 ημέρες νοσηλείας στο ΑΧΕΠΑ της Θεσσαλονίκης ο Χρήστος Ευαγγελόπουλος, ο άτυχος αθλητής του Φιλίππου Βέροιας που είχε τραυματιστεί στην φονική καραμπόλα της Εγνατίας Οδού και μάλιστα πήρε σήμερα εξιτήριο και επέστρεψε στο σπίτι του.

Δηλώσεις
Γιάννης Αρβανίτης (προπονητής ΑΕΚ): «Ήμασταν πολύ καλοί στα πρώτα 20λεπτα των ημιχρόνων. Ελέγχαμε το παιχνίδι. Είχαμε πάλι κάποιες στιγμές εκνευρισμού, ειδικότερα σε καταστάσεις με παίκτη παραπάνω είχαμε βεβιασμένες ενέργειες. Για το χρονικό σημείο που βρισκόμαστε πήγαμε πολύ καλά. Στο τέλος θα είμαστε εκεί όπου έχουμε πει από την αρχή της περιόδου»

Κώστας Δεληγιάννης (δεξιός ίντερ Φιλίππου): «Πετάξαμε 20 λεπτά στο πρώτο μέρος. Είχαμε νωθρό ξεκίνημα. Η ΑΕΚ με την εμπειρία της κράτησε την διαφορά 3-4 γκολ. Είχαμε την ευκαιρία να ισοφαρίσουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε».