Νικηφόρος πρεμιέρα για τον Αερωπό στη ΓΕΒ - greekhandball.com

Νικηφόρος πρεμιέρα για τον Αερωπό στη ΓΕΒ

Νίκη στην πρεμιέρα για τον Αερωπό ¨Εδεσσας επί της ΓΕΒ 2011 με σκορ 18-31. Η ομάδα της Έδεσσας  ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και είχε από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα στο σκορ και μετά το πρώτο 10λεπτο κατάφερε να έχει ανοίξει την διαφορά με σκορ 1-7. Στο 20΄ το σκορ ήταν στο 5-12, ενώ το ημίχρονο έληξε με σκορ 7-16 υπέρ της Έδεσσας.
Η Βεροιώτικη ομάδα μπήκε δυνατά στο β΄ μέρος και προσπάθησε να μειώσει το σκορ αλλά δεν τα κατάφερε λόγω έλλειψης συγκέντρωσης και πολλών λαθών από τους παίχτες της ομάδας.

Να σημειωθεί ότι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων παλιός γνώριμος παίχτης του Φίλιππου Βέροιας και της Εθνικής Ελλάδος Χάρης Δέλιος ήταν αυτός που με τις αποκρούσεις του δεν άφησε περιθώρια για να αλλάξει κάτι στο σκορ. Στο 50’ το σκορ είχε ήδη διαμορφωθεί σε 15-27 και το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Αερωπό Έδεσσας νικητή με 18-31. Πρώτοι σκόρερ για την ΓΕΒ 2011
ήταν ο Γιούπης, Καραπεϊδης με 5 τέρματα και ακολούθησε ο Πρωτογέρης με 3, ενώ για την Έδεσσα ο Κυριακού με 10  και ο Πετρίδης με 5 τέρματα.

Ο σύλλογος της ΓΕΒ 2011 ευχαριστεί θερμά τους φιλάθλους της για την στήριξη τους και εύχεται στην αντίπαλη ομάδα καλή επιτυχία στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΓΕΒ 2011 – ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ : 18-31
Τα πεντάλεπτα: 1-4, 1-7, 4-10, 5-12, 7-14, 7-16 (ημιχρ.), 10-17, 11-19, 12-23, 15-27, 17-29, 18-31.
ΓΕΒ 2011: (Προπονητής: Τούτσης), Γιούπης 5, Πρωτογέρης 3, Μάρτος 1, Καραπεϊδης 5, Γιακουμόπουλος 1, Τσικίνας, Τριγώνης, Γουναράς, Τσιρογιάννης 1, Παπαδόπουλος 1, Παντελίδης 1, Ρεμπελάκος, Ουσουλτζόγλου, Παγγούρας.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: (Προπονητής: Πηλαλίδης), Αθανασίου, Τζουβάρας, Πετρίδης 5, Γιόσμου 2, Βλάχος 3, Κράλλης 2, Κυριακού 10, Δέλιος, Βαφείδης, Μπαγγέας, Μαρτίνοβιτς 3, Αρβανιτίδης 3, Μούσιος, Πουρδάνης,  Χατζηγεωργίου 3, Καραβίτης.
Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας