Πάτησε γκάζι στο Β ημίχρονο και πέρασε από Βύρωνα - greekhandball.com

Πάτησε γκάζι στο Β ημίχρονο και πέρασε από Βύρωνα

Με ένα πολύ καλό β ημίχρονο η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ πέρασε από τον Βύρωνα, αφού επικράτησε της πολυ καλής Αναγέννησης με 20-29. Η ΑΕΚ παρουσίασε ένα νωθρό ξεκίνημα με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να βρει τους δρόμους και να επιβάλλει τον ρυθμό της, παίρνοντας από την αρχή μια διαφορά τριών γκολ (0-3). Η Ένωση έκανε ένα μικρό σερί και έφερε το ματς στα ίσα (3-3), αλλά στη συνέχεια ένα μπλακ άουτ έφερε τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα προβάδισμα και την Ένωση να μείνει πίσω μέχρι το ημίχρονο με μ4 γκολ (13-9). Στην επανάληψη οι ρόλοι άλλαξαν για τα καλά. Η ΑΕΚ έδειξε πως
δεν έχει αντίπαλο, ανέβασε την απόδοσή της και με εξαιρετικές ενέργειες σε επίθεση και άμυνα πήρε τα ηνία από νωρίς (13-15). Από εκεί και πέρα όλα ήταν τυπικά και η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη κατάφερε να πάρει τη νίκη με 20-29 και να συνεχίσει με θετικό τρόπο.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Β.-ΑΕΚ 20-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 6-6, 8-7, 12-7, 13-9 (ημ.), 13-10, 13-16, 14-20, 17-22, 19-24, 20-27
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης., Στούμπης Π. 2, Βασιλόπουλος 2, Χατζόπουλος, Φάμπατς 9, Τσεβλίκος, ΧρισΙτοδούλου, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Αγγελής, Διακουνάκος, Μυλωνάς 2, Λεωνίδας, Σέκιος, Χάλαρης 4, Βλαχοθανάσης
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 5, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 3, Οικονόμου 2, Νικολαΐδης 1, Τσακνής, Συγγάρης, Σανίκης 3, Αλβανός 4, Καρυπίδης 3, Τσαούσης 4, Παπαδιονυσίου 2, Τσιλιμπάρης, Κότσιρας, Χερουβείμ, Παπαδόπουλος.
Διαιτητές: Τσάκωνας – Κουτσός
Δίλεπτα: 1-5 Πέναλτι: 2/2 – 1/1