Α2 γυναικών: Αποτελέσματα, συνθέσεις, βαθμολογίες - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Αποτελέσματα, συνθέσεις, βαθμολογίες

2ος Όμιλος

O Αμύντας, το ντέρμπι !!

Με τους φιλάθλους του Αμύντα να δίνουν δυναμικό παρόν στο κλειστό της πόλης, αποδεικνύοντας εμπράκτως την αγάπη τους για τον σύλλογο,  η ομάδα του Αμυνταίου κατάφερε να πάρει το τοπικό ντέρμπι με το Φιλώτα Φλώρινας, σημειώνοντας ευρεία νίκη 20-10, σκορ που αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δυο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Νίκου Γιώσκου, έχοντας «(τερματο)φύλακα άγγελο» την Πανδώρα Κόρρα (70% αποκρούσεις) ,την Κριστίνα-Ελενα Τσιομπάνου (11γκ) σε δαιμονιώδη φόρμα και τις υπόλοιπες παίκτριες να αποδίδουν εξίσου καλά, δεν  άφησε κανένα περιθώριο
αμφισβήτησης της κυριαρχίας της, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο , με παθητικό μόλις 2 τερμάτων (11-2).

Από την άλλη Φιλώτας , αδυνατούσε να διεισδύσει στην καλά οργανωμένη άμυνα του Αμύντα, γεγονός που δυσκόλεψε κατά πολύ την τελική του προσπάθεια. Συν τοις άλλοις η απουσία του περιφερειακού και η αστοχία από τη γραμμή των 7μ. (2/7) , επέδρασαν καταλυτικά στη διαμόρφωση της διαφοράς του Α ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, δεν υπήρξαν ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις στην απόδοση των δύο ομάδων, προδιαγράφοντας την κατάληξη της αναμέτρησης. Ο τεχνικός των γηπεδούχων προχώρησε σε κάποιες εσωτερικές αλλαγές ,με σκοπό να τονώσει την επιθετική γραμμή της ομάδας, ενώ ο πάγκος του Φιλώτα (Λιότσικα Θεανώ και Κούπας Δημήτριος) επιδόθηκε σε μια σειρά αλλαγών, βρίσκοντας κατά διαστήματα κάποιες λύσεις τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά.

Το τέλος του παιχνιδιού βρήκε τις παίκτριες και το τεχνικό τιμ του Αμύντα να πανηγυρίζουν την όγδοη κατά σειρά νίκη τους στο πρωτάθλημα, με τον κόσμο να επιβραβεύει με το ζεστό του χειροκρότημα, τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Η γκολκίπερ του Αμύντα Πανδώρα Κόρρα σχολίασε: «Σήμερα δείξαμε ότι μπορούμε να διαχειριστούμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, παιχνίδια με ειδική βαρύτητα, όπως το σημερινό.

Εγώ και οι συμπαίκτριες μου οφείλουμε ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο,  που ανταποκρίθηκε και με το παραπάνω στο κάλεσμα μας, δίνοντας τα την απαραίτητη ώθηση για τη νίκη».

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ

Πριν την έναρξη τα αναμέτρησης κατατέθηκαν γαρίφαλα και τηρήθηκε τα λεπτού σιγή στη μνήμη του αθλητή του Αμύντα Γρηγορίου Καναργελίδη, που απεβίωσε στον αγωνιστικό χώρο κατά την αναμέτρηση με τον Ζαφειράκη Νάουσας τα 22/1/1995 .

Η ομάδα του Αμύντα Φωτογραφήθηκε, έχοντας ως χορηγό στις νέες εμφανίσεις της,  την παιδική κατασκήνωση Ελαιώνες Χαλκιδικής

Λόγω του ειδικού βάρους τα αναμέτρησης Πατιός Κων/νος – Τσιάνας βασίλειος (από τη Κοζάνη) ορίστηκαν να διευθύνουν την αναμέτρηση, πράγμα που έπραξαν επιτυχώς.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου η επιτροπή χάντμπολ του Αμύντα Αμυνταίου, βράβευσε την αθλήτρια του Ο.ΞΙ.Φ. Ζωή Μοσχοπούλου και τον προπονητή της Λεωνίδα Καλυβιάνο, για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα της Αθήνας.
Με τη λήξη του αγώνα οι παίκτριες του Αμύντα βρέθηκαν στο κέντρο του γηπέδου, για να πανηγυρίσουν με το δικό τα ξεχωριστό τρόπο τη νίκη .

Δεκάλεπτα: 5-0, 6-1, 11-2 (ημχ), 15-5, 18-7, 20-10.
Διαιτητές: Πατιός Κ. – Τσιάνας Β.

Αμύντας Αμυνταίου (Ν. Γιώσκος): Κόρρα (τφ), Γιαπουτζή (τφ), Μπάντη 1, Γεωργιάδου 1, Παπαβασιλείου 2, Σκόδρα Τζ. 3, Ρακοπούλου, Γαλμπάδη, Ηλιάδου, Δημητριάδου, Τσένκο 1, Τσομπάνου 11, Πάνου, Σκόδρα Τ. 1.
Πέναλτι: 4/1,   Δίλεπτες Αποβολές: 2

Φιλώτας Φλώρινας (Θ. Λιότσικα – Δ. Κούπας): Ταιρίδου, Σουμτάκη, Βογιατζή, Κλαζογλου, Γκάτσιου, Κατοτοικίδου 1, Αβραμίδου 2, Τολούδη 1, Τσουτσουλάκη 2, Στρατάκη, Παπαδοπούλου, Παραστατίδου, Χαριτοπούλου 2, Φυλάκη 2.
Πέναλτι: 2/7,   Δίλεπτες Αποβολές: 2

Θρίλερ στο τέλος στο γειτονικό ντέρμπι της Πτολεμαΐδας
Απίστευτο φινάλε είχε το γειτονικό ντέρμπι της Πτολεμαΐδας ανάμεσα στην Αρίων και τον Α.Ο. Κοζάνης με τις γηπεδούχους να προηγούνται 23-19 στο 52ο να χάνουν 4 τετ-α-τετ και 8΄΄  πριν το τέλος να ισοφαρίζονται από την Σαββούδη στο τελικό 23-23.

Το παιχνίδι είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός γειτονικού ντέρμπι με ένταση πάθος και δυνατές μονομαχίες. Οι 2 ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και το 18ο (7-7) αλλά στη συνέχεια ο Α.Ο.Κ. κατάφερε να ξεφύγει 9-13 στο 24ο . Από εκεί και μετά όμως ο Αρίων με σερί 6-0 πήγε μπροστά στο ημίχρονο με 15-13.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης με γκολ της Δημητριάδου ο Αρίων έκανε το 17-13 αλλά πολύ γρήγορα οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με γκολ της Γκουντιού στο 38ο να ισοφαρίσουν σε 17-17. Στο 48ο όμως η Παπαδοπούλου έκανε το 22-18 και στο 52ο η Παχτσαλίδου το 23-19 για να έχουμε στη συνέχεια την εξέλιξη που αναφέραμε παραπάνω.

Τα 10λεπτα: 4-5, 8-9, 15-13, 20-17, 22-19, 23-23.

Αρίων: Καραΐσκου, Νίκκου, Καραστογιάννη, Τσακουρίδου, Λιάπτση, Δημητριάδου 4, Χατζηνικολάου 1, Παπαδοπούλου 7, Ξανθοπούλου 1, Γκέκα 1, Παχτσαλίδου 4, Καραπάση 2, Ιωαννίδου 3.

Α.Ο. Κοζάνης: Βαχτσεβάνου, Κούρα, Τσαπούρη, Τσιμπερδώνη 1, Γάτα 4, Νανακίτσα 4, Ταρνανίδου 2, Γκούντιου 1, Σαββούδη 11.

Φαίακας Κέρκυρας και Αρίων Πτολεμαΐδας έχουν ένα μηδενισμό και -1 βαθμό
Α.Ο. Ιωαννίνων και Α.Ο. Κοζάνης έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Επόμενη αγωνιστική (3/2/2013):
Αρίων Πτολεμαΐδας- Α.Ο.Α. Καστοριάς (2/2-16:00)
Ακαδημία Φλώρινας- Α.Ο. Κοζάνης
Αμύντας Αμυνταίου- Α.Ο. Ιωαννίνων  (3/2-17:00)
Εθνικός Κοζάνης- Φιλώτας Φλώρινας (2/2-18:00)

1ος Όμιλος

Πέρασε από το Αγρίνιο η Αναγέννηση Βύρωνα
Την ήττα γνώρισε το γυναικείο τμήμα χειροσφαίρισης του Παναιτωλικού μας, στο παιχνίδι που έγινε σήμερα Κυριακή 20/01/2013 στο Δ. Α. Κ. Αγρινίου για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας γυναικών Ελλάδος, από την ομάδα της Αναγέννησης Βύρωνα με σκορ 21-28.

Τα κορίτσια μας δεν έκαναν καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 10’ με 2-5 και στο 20’ με 5-9.Στο 27’ του παιχνιδιού η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων έφτασε στα 6 γκολ με σκορ 7-13, αλλά με ένα σερί 4-0 η ομάδα μας κατάφερε με την λήξη του ημιχρόνου να μειώσει σε 11-13.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι παίκτριες του Κου Ραμμόπουλου ακολουθώντας τις οδηγίες του στο ημίχρονο, πίεσαν την αντίπαλη ομάδα και με καλές άμυνες και ευστοχία στην επίθεση κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 35' σε 14-14 και στο 38' σε 16-16.Σε εκείνο το χρονικό σημείο η αντίπαλη ομάδα εκμεταλλεύτηκε την κούραση και τα λάθη των παικτριών μας και με ένα σερί 8-0 προηγήθηκε στο 48' με 16-24 καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη  Το παιχνίδι έληξε με σκορ 21-28 με τον προπονητή μας να χρησιμοποιεί όλες τις παίκτριες της ομάδας.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα μας με 6 γκολ ήταν η Δήμου Χρ. και την ακολούθησαν η Μάνθου Αγγ. με 5 γκολ, Κοκώνη Αφρ. με 4 γκολ , Λουμπαρδιά Κων. και Κουτσαυτοπούλου Σπ. με 2 γκολ και Ευστρατίου Κων. και Πουρνάρα Νικ. με 1.

Συγχαρητήρια στα κορίτσια μας για την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν απέναντι σε μια ανώτερη ομάδα και στον προπονητή μας για την πολύ καλή δουλειά που έχει κάνει.

Τέλος να ευχαριστήσουμε για ακόμα μια φορά όλους τους χορηγούς που μας στηρίζουν με κάθε δυνατό τρόπο στην δύσκολη προσπάθεια που γίνεται και στους φιλάθλους μας που μας δίνουν δύναμη για να συνεχίσουμε.
Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας είναι η εντός έδρας αναμέτρηση με τον Άρη Νίκαιας στις 10/02/2013 και ώρα 13:00 στο Δ. Α. Κ. Αγρινίου όπου οι παίκτριες μας μετά από σκληρή δουλειά που θα γίνει στις επόμενες τρείς εβδομάδες θα επιδιώξουν την νίκη.
Τα αποτελέσματα

Παναιτωλικός- Αναγέννηση Βύρωνα 21-28
Παράδεισος- Άρης Νίκαιας 16-16
ΕΑ Χανίων - Πήγασος Αιγίου 10-0
Ακαδημία Πάτρας-Αργολικός 10-0

Η βαθμολογία                           Β     Αγ.

Άρης Θ. : Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη με 34-25
Tο συγκρότημα του Γιώργου Γεώργαινα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και από τα πρώτα λεπτά επέβαλε το ρυθμό του.Έτσι, αν εξαιρέσουμε το πρώτο δεκάλεπτο, όπου η διαφορά ήταν στο ένα τέρμα (4-3), όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε. Στο ημίχρονο η ομάδα του αΡΗ ήταν μπροστά στο σκορ με 17-10, κάτι που έβαλε τις βάσεις για την τελική επικράτηση. Στο δεύτερο μέρος η διαφορά ήταν συνεχώς στα εννέα ή δέκα τέρματα και έτσι δόθηκε η ευκαιρία στον προπονητή του ΑΡΗ, να ξεκουράσει κάποιες βασικές παίκτριες και να δώσει χρόνο συμμετοχής και σε άλλα κορίτσια. Τελικό σκορ 34-25. Το παιχνίδι αυτό ήταν το τελευταίο για τον πρώτο γύρο με τον ΑΡΗ να βρίσκεται στην 3η θέση με 7 βαθμούς.
ΑΣ ΑΡΗΣ - Φέρωνας 34-25
Δεκάλεπτα: 4-3, 11-7, 17-10, 24-14, 30-17, 34-25 Δίλεπτα: 2 - 3
Διαιτητές: Δελόγλου, Σαμαράς
Πέναλτι: 3/4, 1/1
ΑΡΗΣ (Γεώργαινας): Κώττα Ν. 7, Τσομπανίδου 4 , Κώττα Ευαγ. 4, Λάμπρου 6, Καρσανίδου 4, Αργυροπούλου, Βογιατζή, Χαμοσφακίδου, Κοκτσίδου 7, Παπαδοπούλου 2, Μανιάκα.

Με ήττα 30-21 απένατι στο Φίλιππο Βέροιας συνέχισαν τις υποχρεώσεις σους στο πρωτάθλημα της Α2 οι γυναίκες της cafe Ombrello-ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ.
Με εμφανή αδυναμία στην άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Cafe Ombrello ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ, δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο από το παιχνίδι. Όμως αν και αργά (στο 45΄) τα κορίτσια της ΑΕΠ έδειξαν θέληση και κουράγιο και άλλαξαν την εξέλιξη του αγώνα μέσα σε 10 λεπτά μειώνοντας από το -14 στο  -6. Καταστροφικό ήταν το ξεκίνημα και των 2 ημιχρόνων, με αποτέλεσμα να ξεφύγει η διαφορά και να γίνει αδύνατο το γύρισμα του σκορ. Καλή η παρουσία των Αλεξανδρίδου, Σαμαρά και Καρύδα.

Φίλιππος: (Τούτσης) : Σαρρα 3, Γεωργιάδου 2, Ζουμπουλίδου, Ιωακειμίδου 5, Συνοδού 2, Δραγκόλα, Παυλίδου, Νασούφι 7, Τσοόζίδου,  Κουτσογιαννίδου 11, Κοταζχρήστου.
Πέναλτι 5/6. Δίλεπτα: 2

Cafe Ombrello ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ: (Χριστοδουλίδης)  Ζουμπουλίδου (Τ/Φ), Καρύδα (Τ/Φ), Τσαχουρίδου, Κατσέλα, Καψάλη, Τσερέπη 2, Αλεξανδρίδου 8,  Αθανασοπούλου 2,  Αντωνίου 1, Αγγελίδου 1, Σαγρή 1, Μπουσμαλή 3, Μαστρογιάννη 1, Σαμαρά 3.
Τα δεκάλεπτα: 7-3, 12-6, 16-8(ημίχρ.), 24-10, 27-17, 30-21(τελικό σκορ).
Πέναλτι 0/1. Δίλεπτα: 5
Καλή η διαιτησια των Δελόγλου-Ράλλη του συνδέσμου Θεσσαλονίκης και Βέροιας

Φίλιππος Βέροιας- Πανόραμα 30-21

Άρης Θ.- Φέρωνας 34-25
Νέα Ελβετία- Παναθλητικός 16-26

Απόλλων Σταυρούπολης- Πόντιοι Κιλκίς 23-28
Η βαθμολογία                                                Β     Αγ.