- greekhandball.com

Πέντε γκολ ο Αλέξης Αλβανός

Στις υψηλές... πτήσεις συνέχισε στην Γερμανική Μπουντεσλίγκα ο Αλέξης Αλβανός, οποίος πέτυχε 5 γκολ και ήταν από τους καλύτερους στην νίκη της Γκούμερσμπαχ με 34-29 επί του Γκόπινγκεν για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο διεθνής δεξιός ίντερ έφτασε τα 129 γκολ και έτσι η ομάδα της Κολωνίας έφτασε τους 37 βαθμούς και βρέθηκε ξανά στην 6η θέση της βαθμολογίας. Στο Φλένσμπουργκ η Μέλσουνγκεν των Καρυπίδη, Σανίκη Μπαλωμένου γνώρισε την συντριβή με 43-25 από την τοπική ομάδα. Ο Γρηγόρης Σανίκης πέτυχε 5 γκολ, ο Σπύρος Μπαλωμένος 3, ενώ ο Σάββας Καρυπίδης για πρώτη φορά φέτος έμεινε άγκολος. Ο διεθνής δεξιός εξρτέμ αγωνίστηκε ωστόσο μόλις 20 λεπτά, καθώς ένιωσε αδιαθεσία και δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε. Πλέον ο Νίκολα Καράμπατιτς τον πλησίασε στα 11 γκολ διαφορά (με δύο ματς λιγότερα) στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ μετά τα 8 γκολ, που σημείωσε στη νίκη του Κιέλου με 32-27 επί του Λέμγκο.

Σούπερ Βασιλάκης
Ο διεθνής δεξιός ίντερ Αλέξανδρος Βασιλάκης ήταν για μια ακόμα φορά κορυφαίος παίκτης του γηπέδου για το Μαγδεμβούργο. Κόντρα στην Κρονάου στο Μανχάϊμ μπροστά σε 12.000 θεατές, ο κερκυραίος περιφερειακός πέτυχε 7 γκολ και κράτησε μέχρι το τέλος τους «μονομάχους» στην διεκδίκηση της νίκης, αν και τελικά δεν τα κατάφεραν χάνοντας 27-25. Στο Βιλεμσχάφεν η τοπική ομάδα κρατούσε τη νίκη- ανάσα στα χέρια της κόντρα στην Βέτσλαρ, άλλα η ομάδα του Γιώργου Χαλκίδη με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό, πήρε την ισοπαλία 27-27. Ο διεθνής πίβοτ έκανε ξανά καλά την δουλειά του, αφού αποβλήθηκε με τρεις δίλεπτες στο 41', βοηθώντας σημαντικά στην αμυντική λειτουργία της ομάδας.