Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο β΄ μέρος και έκανε δίκαια το 2-1 σε βάρος του Ολυμπιακού ! - greekhandball.com

Η ιστορία επαναλήφθηκε για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, απέναντι στον Ολυμπιακό, τον οποίο κέρδισε με 23-19, πραγματοποιώντας το 2-1 υπέρ της στη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Καλύτερη σε διάρκεια η ΑΕΚ, έκανε λιγότερα λάθη, κέρδισε δίκαια.

Η Ενωση, όπως και στον πρώτο τελικό στο ίδιο γήπεδο, είχε σε καταπληκτική κατάσταση τον γκολκίπερ Μάτσκεβιτς, που έφθασε τις 21 αποκρούσεις με ποσοστό 53% ενώ βοήθησε σε ικανό βαθμό και ο Ηλιόπουλος με τη ψυχραιμία και τα 6 τέρματα του.

Η άμυνα ήταν βασικό ατού για την ΑΕΚ, στην οποία έδωσε βοήθεια στο σκοράρισμα ( κυρίως στην επανάληψη ) ο Μαντάλινιτς, με 8 γκολ ( τα 3 από πέναλτυ ).

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, τέλειωσε με 9-9 με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται ιδιαίτερα προκειμένου να φανούν παραγωγικές, αλλά, προοδευτικά, στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ και στο 48΄ προηγούντο με 19-11, τη μεγαλύτερη διαφορά που είχαν στο ματς, απέναντι στον Ολυμπιακό που έμεινε για 14 λεπτά δίχως να καταφέρει να σκοράρει και σε εκείνο το σημείο, από το 35΄έως το 49΄,  έχασε κάθε ελπίδα να διεκδικήσει μέχρι τέλους την επιτυχία σε αυτή την αναμέτρηση.

Ο Μπάουερ είχε 12 αποκρούσεις, αλλά, με ποσοστό 36% ενώ την πρώτη επέμβαση του στο δεύτερο ημίχρονο την πραγματοποίησε μόλις στο 45΄.

Παπαβασίλης και Δομπρής προσπάθησαν να κρατήσουν όρθιο στην επίθεση τον Ολυμπιακό, ωστόσο, ήταν μόνοι. Αντίθετα, αμυντικά, ο Ολυμπιακός ήταν καλός.

Πάντως, οι ξένοι παίκτες του Ολυμπιακού δεν τον βοήθησαν και όλο το βάρος έπεσε στους Ελληνες αθλητές του, οι οποίοι ήταν αγωνιστικοί ως το τέλος

Οι δύο ομάδες θα παίξουν στον 4ο τελικό την Παρασκευή 26/5 (7.30 μ.μ.) στο κλειστό της Ηλιούπολης με την ΑΕΚ να ψάχνει νίκη- τίτλου και τον Ολυμπιακό τη νίκη για να στείλει τη σειρά σε 5ο και τελευταίο ματς (31 Μαΐου) στο ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ στηρίχθηκε στο σερί 7-0 που πέτυχε στην επανάληψη, από το 12-11 στο 35΄, σε 19-11 στο 48΄ και δεν άφησε περιθώρια στον Ολυμπιακό να βρεί λύσεις στην επίθεση, ώστε να φανεί περισσότερο αποτελεσματικός.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-17 στο 55΄ και σε 22-19 στο 58΄, αλλά, ο Αλμέϊδα έδωσε τη χαριστική βολή στον Ολυμπιακό λίγο πριν την εκπνοή.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-6, 7-6, 8-6, 9-9 (ημίχρονο), 12-11, 15-11, 18-11, 19-13, 21-17, 23-19

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Τικ 1, Ζίβκοβιτς, Μαντάλινιτς 8, Νικολαϊδης, Τσέπιτς 1, Ηλιόπουλος 6, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 1, Άρσιτς, Σόκολιτς, Τσιτομπί, Αλμέιδα 2, Λέμος 3, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Νιοκάς 1, Καραμπουρνιώτης 3, Παπαβασίλης 5, Κανδύλας, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 1, Δομπρής 3, Mπουρζέ, Πασσιάς 2, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Οστρούτσκο 1, Γκράτζαν, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 4/3-3/2.