Στο δρόμο για την Α1 το Κιλκίς, με τεράστιο διπλό στην Κέρκυρα ! - greekhandball.com

Στο δρόμο για την Α1 το Κιλκίς, με τεράστιο διπλό στην Κέρκυρα !

Στο δρόμο της επιστροφής στην Handball Premier , το ιστορικό Κιλκίς προχωρά πλέον με βήμα ταχύ μετά την σπουδαία νίκη του στην Κέρκυρα, στο ντέρμπι των πρωτοπόρων, με τον ισχυρότατο Φαίακα, με 24-20.
Το Κιλκίς υπερέχει σε σχέση με τον Φαίακα σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς, είχε ηττηθεί με 24-23 εντός έδρας από τον αντίπαλο του.
Με την μεταγραφική προσθήκη του Λούκα Στογιάνοβιτς, το Κιλκίς παρουσιάζεται ιδιαίτερα ενισχυμένο τις τελευταίες εβδομάδες, απέκτησε μία επιπλέον αξιόπιστη λύση και στο κατάμεστο κλειστό της Κέρκυρας μπήκε από την αρχή με προφανή την φιλόδοξη διάθεση του, με συνέπεια να προηγείται με 12-10 στο ημίχρονο.
Η εξαιρετική αποτελεσματικότητα του πρώτου σκόρερ του Κιλκίς, Δημάκη, που πέτυχε και εκείνος 7 γκολ, όπως και ο Σέρβος συμπαίκτης του, επίσης έβαλε υποθήκη νίκης, αλλά, όλοι οι παίκτες της νικήτριας ήταν αποφασισμένοι για το μεγάλο ( και ίσως καθοριστικό ) διπλό.
Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι αποσπάσθηκαν στο σκορ με 17-13 στο 45΄ με τον Φαίακα να μένει δίχως γκολ από το 37΄ έως το 47΄,  για ένα δεκάλεπτο δηλαδή.
Στο τελευταίο τέταρτο, ο Φαίακας, παρά τα 9 γκολ του πρώτου σκόρερ του αγώνα Τσίλη, δεν κατόρθωσε να αλλάξει την εικόνα και την ροή της αναμέτρησης.

Τα πεντάλεπτα : 2-2,3-4,4-8,4-8,7-11,10-12 ( ημίχρονο ),11-14,13-15,13-17,15-19,18-21,20-24.
Διαιτητές : Φωτακίδης-Κινατζίδης.
ΦΑΙΑΚΑΣ: Χαραλαμπίδης, Τσίλης 9, Τσιλιμπάρης, Κακαφίκας, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κορακιανίτης 1, Κόντης 3, Δ.Δελλής 5, Πιτός 2, Κοσκινάς, Ζέρβας, Προβατάς, Νάστος, Ν.Δελλής, Κυπριώτης.
ΚΙΛΚΙΣ:  Κυπραίος 1, Στ.Φαχουρίδης 1, Ελευθεριάδης 3, Δημάκης 7, Βαφειάδης, Μαυρόπουλος, Καρυοφύλλης, Καρβουνίδης, Αρ.Φαχουρίδης, Τριανταφύλλου, Ταραμονλής, Γιαννακόπουλος 5, Νάκος, Στογιάνοβιτς 7, Γρηγοριάδης, Λασκαρούδης.
Δίλεπτα : 4-3. Πέναλτι : 3/2-3/3.