Η Πυλαία πήρε διπλό σωτηρίας στα Βριλήσσια ! - greekhandball.com

Η Πυλαία πήρε διπλό σωτηρίας στα Βριλήσσια !

Κοντά στην παραμονή της βρίσκεται πλέον η Πυλαία, χάρη στο μεγάλης σημασίας διπλό που πέτυχε απέναντι στα Βριλήσσια, με 28-21, βάζοντας πλέον σε δεινή θέση την αθηναϊκή ομάδα η οποία επίσης πασχίζει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Η Πυλαία ήταν πιο αποφασιστική, στάθηκε πολύ καλά στην άμυνα και πήρε ουσιαστική βοήθεια από τον τερματοφύλακα Μοϊσίγιεφ ενώ στο καθοριστικό δεύτερο ημίχρονο πήραν την νίκη με ανατροπή, καθώς, ενώ έχαναν 12-11 στην ανάπαυλα, με επιμέρους σκορ 17-9 στην επανάληψη, κατέκτησαν τους βαθμούς της νίκης.

Μόλις 9 γκολ πέτυχαν τα Βριλήσσια στο δεύτερο μέρος και η χαμηλή παραγωγικότητα που είχαν, τους κόστισε.

Τώρα, η Πυλαία είναι 10η με 11 πόντους και τα Βριλήσσια έμειναν στην 11η θέση με 10 πόντους ενώ σε ισοβαθμία, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έχει υπεροχή με δύο νίκες απέναντι στα Βριλήσσια.

Εως το τέλος του πρωταθλήματος, το πρόγραμμα είναι καλύτερο για την Πυλαία, ωστόσο, ακόμα τίποτα δεν έχει κριθεί.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-4, 7-6, 9-9, 12-11 (ημίχρονο), 12-14, 13-16, 15-19, 18-21, 18-26, 21-28

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Θ.Τούτσης): Τσικογιαννόπουλος, Βλάχος 3, Τόμπρος 1, Πανταζής, Αντωνιάδης, Γιάκιτς, Καραμασιώτης, Ζαρίκος 2, Χερουβείμ 3, Βαμβακάς 3, Χουρσουντιάν 5, Στάθης 4, Χάλαρης, Κιουλτζίδης, Τσαμούρης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Ανανιάδης): Μπαμπατζανίδης, Μανωλούδης 4, Μέτσης 2, Καραγκιοζόπουλος 7, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 3, Μοϊσίγεφ, Μπάτζιος 3, Αλεξανδρίδης 4, Σιγγιρίδης, Αλατσατιάνος, Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδης 2, Παλάσκας 2, Αντωνιάδης, Ζαφείρης 1.

Διαιτητές: Μπέτμαν- Τζαφερόπουλος, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/2-5/3