Ανεβαίνει στη βαθμολογία ο Φίλιππος, που νίκησε την Εκμάθηση - greekhandball.com

Ανεβαίνει στη βαθμολογία ο Φίλιππος, που νίκησε την Εκμάθηση

Ισόβαθμος με τον Φοίβο Συκεών στον Βόρειο Ομιλο της Α2 Εθνικής Ανδρών, στην τρίτη θέση, είναι ο Φίλιππος Βέροιας μετά την νίκη του σε βάρος της Εκμάθησης με 28-23 στο Φιλίππειο.

Αυτή ήταν η 4η νίκη του ''Βασιλιά'' σε 5 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα, πάλι με πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα τους Διδασκάλου-Χατζηγεωργίου που πέτυχαν απο 7 γκολ.νίκη.

Αμφίρροπη αναμέτρηση στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη ο Φίλιππος ''έχτισε'' σταδιακά μία διαφορά 4-5 γκολ και την κράτησε έως το τέλος, απέναντι στη μαχητική φιλοξενούμενη ομάδα.

Πεντάλεπτα: 2-3,3-5,5-7,7-8,9-8,11-9 ( ημίχρονο ), 14-12,17-12,20-16,23-19,26-21,28-23.

Διαιτητές : Πήτας-Αγγελίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ:   Δεληγιάννης 2, Χαντζαρίδης 2, Κούγιας 1, Βλάχος 3, Γραμματικόπουλος 2, Τσαμήτρος, Κρέξης 1, Δεληχρήστος, Χατζηγεωργίου 7, Αμπρικίδης 3, Διδασκάλου 7.

ΕΚΜΑΘΗΣΗ:  Γαλανός 4, Κυριμλίδης 3, Πίνο 1, Μαντζόπουλος 1, Λόγια 2, Κουτσοκώστας 1, Κυριακίδης 3, Παπαμάρκος 1, Μπαμπλέκης, Κοπαίδης 5, Θαναηλάκης 2, Παπαγεωργίου, Ιμσιρίδης.

Δίλεπτα : 3-3 , Πέναλτι : 5/4-4/3