Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ΑΕΚ ! - greekhandball.com

Πρωταθλήτρια Ελλάδας η ΑΕΚ !

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδας στους Εφήβους, κατακτώντας τον τίτλο στο Final 8 στη Νίκαια, χάρη στην επικράτηση της με 25-24 σε βάρος του Αρη Νίκαιας.

Με 5 βαθμούς η Ενωση τερμάτισε πρώτη, δεύτερος ο  Δούκας με  3 βαθμούς και ακολούθησαν  Αρης Νίκαιας και Ολυμπιακός έχοντας από 2 βαθμούς, με την 3η θέση να πηγαίνει στον Αρη Νίκαιας.

Το ματς ήταν συναρπαστικό και είχε αγωνιώδη εξέλιξη, αλλά και διακυμάνσεις στο σκορ, με τον Αρη Νίκαιας να κυριαρχεί στο πρώτο ημίχρονο παίζοντας καλύτερα από την αντίπαλο του, ωστόσο, η ΑΕΚ αντέδρασε στην επανάληψη, φάνηκε περισσότερο ψύχραιμη και αποφασιστική στα τελευταία λεπτά και πήρε το πρωτάθλημα.

Στο 56΄ το σκορ ήταν 23-23 και στο 58΄ ο Πολυζωγόπουλος σημείωσε το 24-23 και στο 58.33 ΄΄  ο Ματεντζόγλου πέτυχε το 25-23. Ο Γιαννόπουλος έκανε το 25-24 στο 59.30 ΄΄ και αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Βαρδαξόπουλος και Καλύβας πέτυχαν τα 15 από τα 25 γκολ της ΑΕΚ   ενώ ο Καλαμπόκης σκόραρε 11 φορές για τον Αρη Νίκαιας.

Πολλά δυνατά μαρκαρίσματα, πληθώρα από φάουλ και δίλεπτες και 17 πέναλτυ από τα οποία έγιναν γκολ τα 15...

Τελικός ενθουσιασμού, δυναμισμού, αγωνίας μα και πάθους ανάμεσα σε δύο πολύ καλές και πολλά υποσχόμενες ομάδες....

Tα πεντάλεπτα : 1-2, 2-4, 3-7, 4-8, 8-10, 10-13 ( ημίχρονο ),  12-13, 15-16, 18-17, 19-19, 23-22,25-24.

Διαιτητές : Μερτινιάν-Κινατζίδης.

Δίλεπτες : 6-7, Πέναλτυ : 9/7-8/8.

ΑΕΚ :  Βασιλακάκης, Βρεττός, Πολυχρόνης 1, Ματεντζόγλου 2 , Πολυζωγόπουλος 3, Παπαδόπουλος, Βούλγαρης, Χατζηπαυλής 1, Ραράκος, Κολάσης, Καλύβας 6, Παππάς, Σφακιωτάκης, Κοτζιάς, Πουλιάς 3 , Έγκαρχος, Βαρδαξόπουλος 9.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ : Ρασπίτσος, Στ.Αλωπούδης , Ξυπνητός , Κομποθέκρας, Θόδ.Αλωπούδης 3, Γιαννόπουλος 5,  Ασβεστάς,  Μαυρομάτης ,Τζώρτζης 3, Σουρμελίδης , Πατσουλίνης , Παϊπάης 2,  Ασλανίδης , Σιμόπουλος, Ντέρος, Καλαμπόκης 11.