Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, όπου θα συναντήσει τον Ολυμπιακό, πανηγύρισε η ΑΕΚ απέναντι στον Δούκα - greekhandball.com

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ανδρών, στα οποία θα συναντήσει τον Ολυμπιακό, εξασφάλισε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε, ως τυπικά φιλοξενούμενη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, με 23-31 του Δούκα, σ' ένα όμορφο νοκ άουτ ματς, στο πλαίσιο των προημιτελικών του θεσμού.

Η Ένωση είχε αποκτήσει ήδη από το 15ο λεπτό (5-11), χάρη στην πολύ καλή ανασταλτική της λειτουργία, ασφαλή διαφορά τερμάτων. Η αμυντική λειτουργία των Κιτρινόμαυρων, σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία του τερματοφύλακα Μπουκοβίνα (αγωνίστηκε 44 λεπτά και είχε 13 επεμβάσεις), έδωσε την δυνατότητα στην ΑΕΚ να σκοράρει στον αιφνιδιασμό. Στο ημίχρονο, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, από την οποία ξεχώρισε επιθετικά ο Τζηράς, προηγούνταν με 12-20.

Στην επανάληψη, οι Κιτρινόμαυροι διατήρησαν απόσταση στο σκορ από τον αξιόμαχο αντίπαλό τους, που επίσης πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, είχε ενέργεια και δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι, αν και σταθερά, στο δεύτερο μισάωρο και μετά από το 35ο λεπτό, βρισκόταν 10 γκολ μακριά από την ΑΕΚ, που πανηγύρισε τελικά την νίκη.

ΔΟΥΚΑΣ - ΑΕΚ 23-31

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-6, 5-11, 6-14, 9-18, 12-20 (ημίχρονο), 14-22, 15-25, 16-26, 18-28, 19-29, 23-31

ΔΟΥΚΑΣ: Μαρκατάτος, Παγιάτης 3, Τσιγαρίδας 2, Κοβάνης 4, Νικολίνταης, Γερουλάνος 3, Αναστασίου 1, Ασλής, Πάνου, Ντούνης, Γιάντσα, Αποστολίδης 3, Ιβάνοβιτς, Κολλύρης, Γιόσμου 3, Στεφανίτσης 4

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς 3, Τζηράς 7, Σεβέλεφ 5, Νικολαΐδης 1, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 3, Ηλιόπουλος 1, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια, Κοτσιώνης 1, Ουγκάλντε 3, Καλόμοιρος

Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρηστίδη, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 0/1-1/1