Δεύτερη διαδοχική νίκη του Φαίακα Κέρκυρας, που επικράτησε του Άρη στη Νίκαια - greekhandball.com

Δεύτερη διαδοχική νίκη του Φαίακα Κέρκυρας, που επικράτησε του Άρη στη Νίκαια

Την δεύτερη νίκη του στα πλέι άουτ της Handball Premier πέτυχε ο Φαίακας Κέρκυρας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Άρη Νίκαιας με 23-29, σε ματς για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης του Πρωταθλήματος. Αντίθετα, ο Άρης γνώρισε την τρίτη του ήττα.

Οι νησιώτες προηγούνταν με 0-4 στο 10ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν διαδρόμους προς την εστία, μείωσαν, αλλά ο Φαίακας συνέχισε να έχει το προβάδισμα στη λήξη του ημιχρόνου (8-10). Η ομάδα του Κώστα Μιχαλάκη διατήρησε τα ηνία στο δεύτερο μέρος, μολονότι ο Άρης πίεζε και βρισκόταν κοντά στο σκορ. Οι Φαίακες, παρ' όλα αυτά, «καθάρισαν» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν αύξησαν την διαφορά και κατέκτησαν έτσι ακόμα δύο πολύτιμους βαθμούς.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 23-29

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 0-4, 3-6, 5-7, 6-8, 8-10 (ημίχρονο), 10-14, 13-15, 16-18, 17-20, 20-25, 23-29

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Τζανακάκης, Ταουσάνης, Βλάχος 3, Μελετάκος Γ. 5, Μελετάκος Δ. 8, Τζάνος, Κοκκοράκης 1, Ακερμανίδης, Τόμσον, Ασβεστάς, Χουρσουντιάν, Ζιβούλοβιτς 3, Τσανίνος, Τσαμούρης

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Σάκιτς 11, Χόγκας, Τσίλης 3, Τζούλοβιτς, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κόντης, Κόμπετιτς 2, Δελλής 2, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς, Γεωργαλής, Μάνιτς 5, Κορακιανίτης, Κολόπιουκ 6, Νάστος

Διαιτητές: Κινατζίδης-Φωτακίδης, Δίλεπτα: 5-6 (Κόκκινη: Χουρσουντιάν, 54:19, για επικίνδυνο παιχνίδι), Πέναλτι: 2/3-4/4