Μεγάλο βήμα πρόκρισης για τα παλικάρια της Εθνικής Ανδρών, που αν και αποδεκατισμένη επικράτησε στο Κόσοβο - greekhandball.com

Τεράστια νίκη στην Πρίστινα επί του Κοσόβου πέτυχε η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας, που επικράτησε 20-21, σε αμφίρροπο έως το φινάλε ματς για την 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023 και έκανε το 3/3 στον όμιλό της. Η Γαλανόλευκη παρουσιάστηκε αποδεκατισμένη λόγω κρουσμάτων κορονοϊού και τραυματισμών, με μόλις 14 διαθέσιμους αθλητές, εκ των οποίων οι 4 (Τζωρτζίνης, Τερλέτσκι, Παπάζογλου και Μαρκατάτος) κλήθηκαν για πρώτη φορά σε αποστολή. Παρ' όλα αυτά, κατάφερε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά της έναντι του αντιπάλου της και να κάνει μεγάλο βήμα πρόκρισης στην δεύτερη φάση των προκριματικών.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν βρέθηκε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης πίσω στο σκορ, μολονότι ισοφαρίστηκε αρκετές φορές. Το Κόσοβο ισοφάρισε για πρώτη φορά (2-2) στο 7ο λεπτό, όμως η Εθνική μας πήρε εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων (4-6) στο 15ο λεπτό και στο 21ο προηγούνταν με τέσσερα γκολ διαφορά (4-8). Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα ήλεγχε τον ρυθμό μέχρι και την λήξη του πρώτου μισαώρου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 9-13.

Στο δεύτερο μέρος, η «λαβωμένη» από τις πολλές απουσίες και δίχως επαρκή αριθμό προπονήσεων Εθνική μας ισοφαρίστηκε και πάλι (14-14) στο 42ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μέχρι την λήξη, η Γαλανόλευκη πιέστηκε πολύ από τους Κοσοβάρους, ωστόσο δεν απώλεσε το προβάδισμα, ήταν αποφασισμένη για την νίκη και αρκετά «διαβασμένη», ώστε να αποσπάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Στο 56ο λεπτό, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο ένα τέρμα (19-20), ο Καλόμοιρος σημείωσε το 19-21 στο 58:51 και το Κόσοβο, που δεν τα παράτησε, πέτυχε το 20-21, το οποίο έμελλε να ήταν το τελικό σκορ, στο 59:24.