Πρώτη νίκη για τον Αθηναϊκό στην δεύτερη φάση της Α1 Γυναικών - greekhandball.com

Πρώτη νίκη για τον Αθηναϊκό στην δεύτερη φάση της Α1 Γυναικών

Την πρώτη του νίκη στην δεύτερη φάση (θέσεις 7-12) του Πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών πανηγύρισε ο Αθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 31-25 του Μ. Αλεξάνδρου Γιαννιτσών.

Η γηπεδούχος ομάδα προηγούνταν με 19-9 στο ημίχρονο εκείνης των Γιαννιτσών, που σκόραρε για πρώτη φορά στο τρίτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος, ο Αθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει τα ηνία και κατέκτησε, έτσι, ακόμα δύο πόντους.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 31-25

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 8-0, 9-3, 11-4, 15-7, 19-9 (ημίχρονο), 21-11, 24-14, 26-17, 27-19, 29-21, 31-25

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Κοτσαμπουικίδου, Μάκρογλου 3, Σιαβαρλή 2, Τζούρισιτς 6, Καββαδία, Κραουνάκη, Γάσπαρη, Βαρούχα, Στρούζου, Δημοπούλου, Νούσια 9, Μάγκου 9, Παπαδημοπούλου 2, Συκιωτάκη

Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ: Πυριτίδου, Πατσάνη, Καλφοπούλου, Πιπιλακίδου 3, Πλιόγκα 8, Ιωαννίδου 2, Μαντζίρη, Πέγιου 2, Τρελοπούλου 1, Αναστασίου 6, Χειμώνα, Τομίδου 9

Διαιτητές: Βήτας-Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 5-10 (Πλιόγκα, τρίτη δίλεπτη, 57:25), Πέναλτι: 6/7-4/4