Περίπατος με ροτέισον για την ΑΕΚ κόντρα στον Άρη Νίκαιας - greekhandball.com

Περίπατος με ροτέισον για την ΑΕΚ κόντρα στον Άρη Νίκαιας

Με νίκη «έκλεισε» την χρονιά η ΑΕΚ, που έκανε το χρέος της και επικράτησε (29-16) άνετα του Άρη Νίκαιας στην αίθουσα, «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, για την 14η στροφή (τελευταία της κανονικής διάρκειας) της Handball Premier (1oς όμιλος).

Η Ένωση, ο προπονητής της οποίας, Δημήτρης Δημητρούλιας, επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής σε πολλούς αθλητές, που δεν αγωνίζονται αρκετά, είχε τα ηνία σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης. Στο 18ο λεπτό, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο ένα τέρμα διαφορά (8-7). Παρ' όλα αυτά, οι Κιτρινόμαυροι άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-9.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ επιβλήθηκε απόλυτα των αντιπάλων της, που παρέμειναν στην προτελευταία θέση μετρώντας 6 πόντους.

ΑΕΚ - ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 29-16

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-4, 10-7, 13-8, 17-9 (ημίχρονο), 18-10, 21-10, 22-12, 25-15, 26-15, 29-16

ΑΕΚ: Aραμπατζής, Μπριάτκα 5, Βασιλείου-Τσάφος 1, Τζηράς, Νικολαΐδης, Άντζελιτς, Στάθης 2, Ηλιόπουλος 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα, Μόγια 2, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 2, Δικαιούλιας 6, Καλόμοιρος 4

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Τζανακάκης, Βλάχος 3, Αλωπούδης Θ., Μελετάκος Δ. 1, Ασβεστάς, Τζάνος, Μάργαρης 1, Κοκκοράκης 2, Ακερμανίδης, Τόμσον, Ασβεστάς, Αλωπούδης Σ.-Μ., Μινάρδος, Αποστολόπουλος, Βελαώρας, Τσαμούρης 9

Διαιτητές: Kαρυδάκης - Γιακαλής, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/2-6/8