Πανηγυρική ευρω-πρόκριση με δεύτερη νίκη και Παοκτσήδικη ψυχή ! - greekhandball.com

Πανηγυρική ευρω-πρόκριση με δεύτερη νίκη και Παοκτσήδικη ψυχή !

Αποφασιστικός και προσεκτικός ακόμα και στις λεπτομέρειες, ο ΠΑΟΚ, που είχε λύσεις για κάθε απόπειρα αντίδρασης της Τέναξ Ντόμπελε, νίκησε και στο δεύτερο ματς την ομάδα από την Λετονία, με 29-24 ( είχε προηγηθεί η επιτυχία του ΠΑΟΚ την Παρασκευή με 28-25, πάλι στη Μίκρα ) και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες του EHF European Cup.

Η πανηγυρική πρόκριση του Δικεφάλου του Βορρά, είναι πανάξια, καθώς, ο Πάνος Γούσιος αξιοποίησε με επιμέλεια όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεση του και πήρε το καλύτερο δυνατό, με πολυφωνία στο σκοράρισμα, ψυχραιμία και πλουραλισμό στην ανάπτυξη και στο κυνήγι του σκοραρίσματος.

Στο ημίχρονο,  ο ΠΑΟΚ είχε προηγηθεί με 13-11, απέναντι στην Τέναξ Ντόμπελε που διεκδίκησε την νίκη, αλλά, όποτε προσπαθούσε να πλησιάσει, έπεφτε πάνω σε Παοκτσήδικο '' τοίχο '', με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει την πρόκριση στην επιστροφή της στα Κύπελλα Ευρώπης, μετά από 4 χρόνια, με το σπαθί της.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-7, 9-7, 10-7, 13-11 (ημίχρονο ) 15-14, 18-16, 20-16, 24-18, 27-21, 29-24

Διαιτητές :  Ιβάνοβιτς-Βούϊσιτς ( Μαυροβούνιο )

ΠΑΟΚ : Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 2, Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης, Σεϊρεκίδης 6, Μανωλούδης, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης 1, Γιορανίδης 1, Στογιάνοβιτς 3, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 4.

ΤΕΝΑΞ ΝΤΟΜΠΕΛΕ : Γιάνσονς , Παντσένκο 6, Πλούμε, Τουμίνσκις 1, Κρούμινς, Μίκελσονς , Οζολινς, Σουλέϊκο 2, Κρέϊτσμπεργκς 3, Ερμανις 6, Ζούζουπς 1, Λίμπεργκς 1 , Πόλιτερς 2, Αράϊς 1, Κουρζέμνιεκς 1.