Ξέφυγε στη βαθμολογία η Ελλάδα - greekhandball.com

Ξέφυγε στη βαθμολογία η Ελλάδα

Η Εθνική μας ομάδα αποσπάσθηκε με διαφορά 3 βαθμών από Κόσοβο και Βέλγιο στον Ομιλο όπου μετέχει στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες στο μεταξύ τους παιχνίδι με 28-28, στην αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο Κόσοβο.

Πλέον, μετά και από την δεύτερη αγωνιστική, η Ελλάδα έχει 4 πόντους, η Τουρκία 2 και από 1 βαθμό έχει το Κόσοβο, όπως και το Βέλγιο.

Προκρίνονται οι 2 πρώτες ομάδες από κάθε Ομιλο ενώ η Ελλάδα θα παίξει με το Κόσοβο τον Ιανουάριο για την 3η αγωνιστική.

Στο ημίχρονο, το Κόσοβο προηγήθηκε με 14-12 ενώ στην επανάληψη όλα τα πεντάλεπτα κύλησαν ισόπαλα, με τους γηπεδούχους να περνούν μπροστά  στο 57'  με 28-27 και το Βέλγιο να ισοφαρίζει σε 28-28 στο 57.30'' με το σκορ να μένει απαράλλακτο έως το τέλος, παρά την ευκαιρία που έχασε στην εκπνοή ο Ταχιρουκάϊ για τους Κοσοβάρους .

Πρώτος σκόρερ για το Κόσοβο ο Ταχιρουκάϊ με 6 γκολ, όσα έβαλε και ο Κόλμαν για τους φιλοξενούμενους, σε ένα ματς όπου σκόραραν 11 παίκτες από κάθε ομάδα.