Η Δράμα το... γύρισε στο φινάλε και επικράτησε της Πυλαίας - greekhandball.com

Η Δράμα το... γύρισε στο φινάλε και επικράτησε της Πυλαίας

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Δράμα, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Πυλαίας με 31-29, στο πλαίσιο της 1ης «στροφής» της Handball Premier. Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν απόψε και όχι το Σαββατοκύριακο, καθώς είχαν ευρωπαϊκές υποχρεώσεις (EHF European Cup).

Σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, Πυλαία και Δράμα βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ. Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι έπαιρναν το προβάδισμα, όμως οι Δραμινοί έβρισκαν λύσεις και έφερναν ξανά το ματς στα ίσα. Παρ' όλα αυτά, το ημίχρονο έληξε 16-14 υπέρ των Θεσσαλονικέων. Η Δράμα μπήκε πιο δυναμικά στην επανάληψη και προηγούνταν για μεγάλο χρονικό διάστημα. Ωστόσο, στο 55ο λεπτό, το σύνολο του Μπάμπη Ανανιάδη κατάφερε να γείρει και πάλι την πλάστιγγα με το μέρος του. Πέντε τέρματα της Δράμας, όμως, στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα στάθηκαν αρκετά, ώστε η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και να κατακτήσει τους δύο βαθμούς.

ΠΥΛΑΙΑ - ΔΡΑΜΑ 29-31

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 8-8, 10-9, 12-12, 16-14 (ημίχρονο), 17-19, 19-21, 22-23, 23-25, 27-26, 29-31

ΠΥΛΑΙΑ: Τσαμεσίδης 6, Μπαμπατζανίδης 1, Ζαφείρης 1, Μπάτζιος 1, Αντωνιάδης 1, Μέτσης 2, Ελευθεριάδης 11, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ. 1, Σαμαράς, Αλεξανδρίδης, Παπαγεωργίου 2, Αλατσατιάνος, Γιαννακόπουλος 3, Λασκαρούδης, Τριανταφυλλίδης

ΔΡΑΜΑ: Γκαμώτσος, Παπάζογλου 1, Καφαντάρης 2, Μπουγκαρίνοβιτς 3, Νίκολιτς 5, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 2, Πολύδωρος 5, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος, Κρανιώτης, Σίνα 4

Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-7 (Αποβολή: Kαφαντάρης στο 43:31), Πέναλτι: 5/6-2/2