Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στην Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Καταιγιστικός ο ΠΑΟΚ στην Νέα Ιωνία

Επίδειξη δύναμης έκανε ο ΠΑΟΚ στην Νέα Ιωνία, με αντίπαλο την ομώνυμη ομάδα. Ο Δικέφαλος του Βορρά επικράτησε με 16-38, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α1 Γυναικών. Οι Ασπρόμαυροι είχαν ήδη, πριν από την αποψινή αναμέτρηση, προκριθεί στους τελικούς του Πρωταθλήματος, στους οποίους ήταν επίσης γνωστό ότι θα συναντήσουν την Βέροια 2017.

Στα πρώτα 10 λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως στην συνέχεια οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να αποκτούν διαφορά και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-18. Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να κυριαρχεί και ο προπονητής του, Δημήτρης Πελεκίδης, είχε έτσι την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει όλες τις αθλήτριες του συνόλου.

H βαθμολογία

1. ΠΑΟΚ 6

2. Βέροια 2017 3

3. ΟΦΝ Ιωνίας 1

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΟΚ 16-38

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 5-10, 6-12, 9-14, 10-18 (ημίχρονο), 10-20, 11-22, 13-26, 14-31, 14-34, 16-38

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Mανιά, Φράγκου 1, Γιαννοπούλου, Μυλωνά, Καψάλη, Καρέλα 3, Μακρή, Αργυροπούλου 1, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου 3, Διακογιάννη, Δεσποτίδου, Κοτρώτσιου, Νοροτσέα 3, Ζηνωνίδου 1, Στουγιαννίδου 4

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 6, Μπατζαρακούδη, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 3, Παναγιωτίδου 1, Κουκμίση, Μπελέσκα 4, Στογιάνοβιτς 2, Σεβδίλη 9, Κατσούνη, Νίκολιτς 2, Καραχαρίση 2, Γιοβάνοφσκα 4, Καγιούμοβα, Γκάτζιου 5

Διαιτητές: Παπαματθαίου - Χρηστίδη, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 1/2-5/7