Στον τελικό του Κυπέλλου Ανδρών η ΑΕΚ, που επιβλήθηκε κατά κράτος του Διομήδη Άργους στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα - greekhandball.com

Για όγδοη φορά στην ιστορία της βρίσκεται σε τελικό του Κυπέλλου Ανδρών η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Διομήδη Άργους με 34-25 στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης, που λαμβάνει χώρα στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης, στην Κοζάνη. Η τυπικά γηπεδούχος Ένωση επιβλήθηκε κατά κράτος στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και πλέον αναμένει να μάθει τον αυριανό (23/05, 16:00, ΕΡΤ3) αντίπαλό της, που θα προκύψει από τον δεύτερο σημερινό (22/05) ημιτελικό (16:30), ΠΑΟΚ - Φίλιππος Βέροιας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο ματς, όμως ο Διομήδης βρήκε άμεσα τα πατήματά του και ενώ η Ένωση προηγούνταν στα πρώτα 8 λεπτά, οι «Λύκοι» ισοφάρισαν σε 5-5 στο 08:49 της αναμέτρησης. Έως το 10ο λεπτό, οι Κιτρινόμαυροι έπαιρναν το προβάδισμα και ο Διομήδης έφερνε το ματς ξανά στα ίσα (6-6 και 7-7). Η αθηναϊκή ομάδα απέκτησε ξανά διαφορά 2 τερμάτων, ωστόσο με γκολ του Τσιγαρίδα και του Τζίμπουλα ο Διομήδης ισοφάρισε εκ νέου σε 9-9 στο 12:23. Aκολούθησε το 10-10, το 11-11 και το 12-12. Στο 19:27 οι Αργίτες έμειναν με 5 παίκτες, καθώς εκτός παιχνιδιού βγήκαν με δίλεπτες αποβολές οι Μπόσκος, Παπαντωνόπουλος, η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε το γεγονός και κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα 3 τερμάτων (15-12), το μεγαλύτερο στο πρώτο μισάωρο. Ο Διομήδης μείωσε ξανά, η ΑΕΚ απέκτησε για ακόμα τρεις φορές διαφορά 3 γκολ (16-13, 17-14, 18-15) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 18-15, αφού σε «νεκρό χρόνο» ο Μπάουερ απέκρουσε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Μπόσκος.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 32ο λεπτό για πρώτη φορά με 4 τέρματα διαφορά, όμως ο Διομήδης συνέχισε να βρίσκει λύσεις και να «ροκανίζει» την διαφορά, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο 1 γκολ στο 38ο (21-20) και στο 42ο (22-21) λεπτό. Παρ' όλα αυτά, περίπου από εκείνο το σημείο και μετά, η ΑΕΚ πάτησε... γκάζι και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, ανεβάζοντας σταδιακά τον δείκτη του σκορ. Οι «Λύκοι» δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της Ένωσης και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 34-25.

Σημειώνεται πως από 8 τέρματα πέτυχαν οι αθλητές της ΑΕΚ, Λέμος, Κεδέρης και ο παίκτης του Διομήδη, Μπόσκος.

ΑΕΚ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 34-25

Τα πεντάλεπτα: 4-3, 7-6, 10-10, 14-12, 17-14, 18-15 (ημίχρονο), 20-19, 21-20, 23-21, 27-22, 30-24, 34-25

ΑΕΚ: Mπάουερ, Αραμπατζής 3, Γιάντσα, Τζηράς 3, Δομπρής 3, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης, Λέμος 8, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς, Αραπακόπουλος 3, Μπουνέτα 3, Καλόμοιρος, Κεδέρης 8

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 4, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 2, Μπόσκος 8, Χαντέλης 3, Σιατιρλής, Μάνθος 3, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς, Ρούμπος-Λίνος

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Πατιός, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/3-1/3