Η ΑΕΚ Κυπελλούχος Ελλάδας, μετά από έναν τελικό... θρίλερ! - greekhandball.com

Η ΑΕΚ Κυπελλούχος Ελλάδας, μετά από έναν τελικό... θρίλερ!

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε για τέταρτη φορά στην ιστορία της Κυπελλούχος Ελλάδας, με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό (24-22), που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης της Κοζάνης. Το αμφίρροπο έως το φινάλε ματς είχε ένταση, πάθος, διακυμάνσεις στο σκορ, αγωνία στο... κόκκινο και για όλους αυτούς τους λόγους ο τελικός ήταν συναρπαστικός.

Στα πρώτα περίπου 4 λεπτά, το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ, όμως στο 6ο λεπτό η ΑΕΚ είχε αποκτήσει διαφορά 2 τερμάτων (4-2). Τα... αίματα άναψαν στο 07:12 της αναμέτρησης, όταν μετά από μία φάση στην οποία ενεπλάκησαν ο αθλητής της ΑΕΚ, Μπουνέτα και ο παίκτης του ΠΑΟΚ, Σεϊρεκίδης, οι διαιτητές, αφού είδαν το ριπλέι αποφάσισαν να αποβάλλουν με απευθείας κόκκινη κάρτα τον 26χρονο πλέι μέικερ του Δικεφάλου του Βορρά και να τιμωρήσουν με δίλεπτη ποινή τον επίσης 26χρονο Κροάτη της Ένωσης. Ακολούθησαν, στο 8ο λεπτό, δύο δίλεπτες αποβολές εις βάρος των Θεσσαλονικέων. Σ΄ εκείνο το διάστημα, η ΑΕΚ πέτυχε το 5-2 και πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Στο 12ο λεπτό, όμως, οι Ασπρόμαυροι πλησίασαν ξανά στο 1 γκολ διαφορά (5-4) και το ίδιο έκαναν και στο 13ο λεπτό (6-5). Παρ' όλα αυτά, οι Κιτρινόμαυροι βρήκαν τον τρόπο να αποκτήσουν εκ νέου διαφορά ασφαλείας, μολονότι ο ΠΑΟΚ πίεζε. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, τελικά, με σκορ 14-11.

Στην επανάληψη, Στογιάνοβιτς και Λιάπης μείωσαν στο 1 τέρμα διαφορά (14-13), στο 33ο λεπτό, όμως στο 35ο η ΑΕΚ απέκτησε ξανά διαφορά 3 γκολ (16-13). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά, μετά το 2-2, στο 39:55 (17-17) και ισοφάρισε και πάλι στο 41:25 (18-18) και στο 47:29 (20-20). Στο 48:18 υπήρξε νέα διακοπή στο ματς. Ο Λιάπης, του οποίου η μύτη άνοιξε μετά από φάση, ήταν πεσμένος στον αγωνιστικό χώρο και ο παράγοντας του Δικεφάλου του Βορρά, Δημήτρης Χασεκίδης, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρίες. Η ΑΕΚ ανέκτησε το προβάδισμα (21-20), όμως γρήγορα ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά (21-21) και στο 56:07 να προηγηθεί για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (21-22), χάρη σε τέρμα του Καραγκιοζόπουλου. Ο Μπουνέτα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (22-22) και ο Άρσιτς, που πραγματοποίησε καθοριστικές επεμβάσεις, κρατούσε ζωντανό τον ΠΑΟΚ. Ωστόσο, 1 τέρμα του Καλόμοιρου (23-22, 58:10) και 1 του Λέμος (σε «νεκρό χρόνο») διαμόρφωσαν το τελικό σκορ και η Ένωση πανηγύρισε τον τίτλο της Κυπελλούχου.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 24-22

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-2, 10-6, 11-7, 13-9, 14-11 (ημίχρονο), 15-13, 17-17, 20-18, 20-20, 21-21, 24-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Γιάντσα, Τζηράς, Δομπρής 2, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Κοτσιώνης, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 1, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης 3, Μέντουριτς 2, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 6, Σεϊρεκίδης, Καραγκιοζόπουλος 3, Καβουσανάκης, Τζωρτζίνης 1, Γκιγκόφ, Άρσιτς, Παπαβασίλης 3, Νικολαΐδης 1, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Παλάσκας

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Μπέτμαν, Δίλεπτα: 3-7, Πέναλτι: 4/5-1/1

Β. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

*Στο 07:12 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής του ΠΑΟΚ, Σεϊρεκίδης Ελευθέριος (...) για επικίνδυνο παιχνίδι. Το δελτίο δεν κρατήθηκε.

*Στο 48:18 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, ενώ είχε δεχτεί και δίλεπτο αποκλεισμό ο συνοδός του ΠΑΟΚ, Χασεκίδης Δημήτριος (...), για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές.