Δίκαιη νίκη για τον Δούκα κόντρα στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας σ' ένα πολύ «χορταστικό» ματς - greekhandball.com

Ντέρμπι, μολονότι δεν υπάρχει ουσιαστικό βαθμολογικό ενδιαφέρον, εκτυλίχθηκε στο Δαΐς, όπου ο Δούκας επικράτησε με 27-25 του Ιωνικού Νέας Φιλαδέλφειας και κατέκτησε μια δίκαιη νίκη σε αναμέτρηση, που υπό άλλες συνθήκες, θα ήταν... διαφήμιση για το χάντμπολ.

Ο αγώνας είχε ένταση και ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων, που φάνηκε περισσότερο έτοιμη, μετά από την αποχή από την δράση, σε σχέση με τους αντιπάλους της, δεν βρέθηκε ποτέ πίσω στο σκορ, έπειτα από το 0-1. Το σύνολο του Κωστή Μπούνα ήταν συγκροτημένο και έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τον 22χρονο τερματοφύλακά του, Παναγιώτη Κολλύρη, που πραγματοποίησε πολλές και καθοριστικές επεμβάσεις, προηγούνταν στο ημίχρονο με 16-14.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, οι φιλοξενούμενοι πίεζαν, ισοφάρισαν δις (20-20, 21-21), αλλά ο ψυχωμένος και καλύτερα «διαβασμένος» Δούκας, οι παίκτες του οποίου αγωνίζονταν με σαφές πλάνο, δεν έχασε τον έλεγχο. Ο πιο έμπειρος, Ιωνικός, φάνηκε περισσότερο επηρεασμένος από την αποχή και τελικά ηττήθηκε από τον Δούκα, του οποίου ο μεγαλύτερος σε ηλικία αθλητής είναι γεννημένος το 1993 (Ντούνης).

Στα αξιοσημείωτα είναι επιπλέον το γεγονός ότι ως αντίπαλος επέστρεψε στο Δαΐς ο τερματοφύλακας, Δημήτρης Μπραουδάκης, που μετά από 13 μήνες, καθώς είχε αντιμετωπίσει τραυματισμό, έχει την δυνατότητα να αγωνιστεί ξανά με την φανέλα του Ιωνικού.

ΔΟΥΚΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 27-25

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-5, 9-6, 12-8, 12-12, 16-14 (ημίχρονο), 18-16, 19-17, 20-19, 23-21, 26-24, 27-25

ΔΟΥΚΑΣ: Παπαδάκης 2, Παγιάτης, Αναστασίου 3, Κουτσόπουλος, Γερουλάνος 7, Βασιλείου, Νικολίνταης, Πάνου 3, Ντούνης, Ζαρίκος 2, Αποστολίδης 5, Κουρουτζίδης 1, Κολλύρης, Μπαλάσκας 1, Στεφανίτσης 3

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Τσακνής, Παπανικολάου, Σαμαράς, Αϊβαλιώτης 2, Αργυράκης 4, Μπραουδάκης, Σύγγαρης, Αποστολίδης, Βασιλείου-Τσάφος, Τσακούλης, Σιάτρας, Μπούτος 3, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 9, Λιόλιος 3, Γιόσμου 3

Διαιτητές: Kινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-2, Πέναλτι: 1/2 - 2/3