Πρωτεργάτες της πρώτης νίκης της Προσοτσάνης στην Α2 Ανδρών οι Τόσκας (21 τέρματα), Βασιλείου - greekhandball.com

Χριστόδουλος Βασιλείου (αριστερά), Αχιλλέας Τόσκας (δεξιά), στη φωτογραφία, που εξασφάλισε το greekhandball.com

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αχιλλέα Τόσκα, Χριστόδουλο Βασιλείου, η Προσοτσάνη κατέκτησε δίκαια την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα της Α2 Ανδρών (σ.σ. μετέχει για πρώτη φορά), καθώς επικράτησε εντός έδρας του Αλέξανδρου Αξιούπολης, με 37-33, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Δράμας δεν απειλήθηκε, ουσιαστικά, σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και σε όλη την διάρκειά της είχε τα ηνία. Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, μάλιστα, είχε «μαξιλαράκι» ασφαλείας πέντε τερμάτων (19-14). Στην επανάληψη, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει τον ρυθμό τους και οι φιλοξενούμενοι, που αντιμετώπισαν πολλά αμυντικά και επιθετικά προβλήματα, δεν μπόρεσαν να φανούν απειλητικοί.

Τα 21 από τα 37 τέρματα της Προσοτσάνης πέτυχε... ποιός άλλος; Ο 16χρονος, Αχιλλέας Τόσκας, που πραγματοποίησε ξανά εξαιρετική εμφάνιση. Σε καταπληκτική 'μέρα βρέθηκε και ο συμπαίκτης του και τερματοφύλακας, Χριστόδουλος Βασιλείου, ο οποίος έκανε καθοριστικές επεμβάσεις.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ 37-33

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 10-6, 12-8, 16-11, 19-14 (ημίχρονο), 23-16, 25-19, 28-22, 33-25, 35-27, 37-33

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Βασιλείου, Βρασνάκης Δ., Δρανόβαλης 1, Φιλίππου 1, Μπουλούκης 1, Καραμούδας 4, Φιδανάς 6, Κοτζαπαναγιώτης 1, Τόσκας 21, Τσεπενέκης 1, Στεργιάκος 1, Τσίρκου, Βρασνάκης Ε., Σαββίδης, Μαργαριτίδης, Κεμπαπίσης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΞΙΟΥΠΟΛΗΣ: Καραπείδης 8, Μουτούδης 3, Ζηλίδης 2, Καλπακίδης 5, Παλαιστής 1, Στεφανίδης, Ζιάρας 3, Καράγγελος 2, Ψαρράς, Κέφαλος 1, Καραγιάννης 2, Τουλκερίδης, Κουρούπης 4, Γουβιανάκης, Κωστόπουλος 2

Διαιτητές: Σιαπανίδης - Ηλιάδης, Δίλεπτα: 6 - 9, Πέναλτι: 3/4 - 3/5