Ο Βολφ οδήγησε την Κιέλτσε στη νίκη, «δύο στα δύο» με ρεκόρ η Άαλμποργκ - greekhandball.com

Ο Βολφ οδήγησε την Κιέλτσε στη νίκη, «δύο στα δύο» με ρεκόρ η Άαλμποργκ

Την πρώτη νίκη της στον α’ όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ Ανδρών της σεζόν 2020-21 πανηγύρισε η Κιέλτσε, επικρατώντας στην Πολωνία της Ζέγκεντ με 26-23 (12-7 στο ημίχρονο), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο σπουδαίος Γερμανός γκολκίπερ και αρχηγός των γηπεδούχων, Αντρέας Βολφ, ο οποίος είχε «όχι» σε τέσσερα πέναλτι των Ούγγρων!

Για το β’ γκρουπ, η Άαλμποργκ έκανε το «δύο στα δύο», «καθαρίζοντας» την Μότορ με 38-29 (17-13 στο ημίχρονο). Οι Δανοί σημείωσαν ρεκόρ συλλόγου όσον αφορά την επίτευξη τερμάτων σε ματς της διοργάνωσης, ενώ οι Ουκρανοί υπέστησαν την 17η ήττα τους σε σύνολο 22 εκτός έδρας αγώνων σε αυτήν.