Μόνο για νίκη ο Ολυμπιακός στον τελικό με Δούκα - greekhandball.com

Μόνο για νίκη ο Ολυμπιακός στον τελικό με Δούκα

Η φωτογραφία προέρχεται από την σελίδα, «Wolfaki - Diomidis Handball Academy», στο Facebook

του Μανώλη Νεόφυτου

Μεγάλη και καθαρή νίκη πήρε ο Ολυμπιακός με αντίπαλο τον Διομήδη, με 33-25. Έτσι, αύριο (05/08), κόντρα στον Δούκα θα διεκδικήσει την νίκη και μόνο, για να πάρει τον τίτλο, αφού σε περίπτωση ισοπαλίας τα Εκπαιδευτήρια έχουν καλύτερο συντελεστή γκολ και υπερτερούν.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι για 40 λεπτά. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ, αλλά ο Διομήδης πέρασε μπροστά στο 4΄ με 3-1. Γρήγορα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 6΄ 3-3, όμως η ομάδα του Άργους ξέφυγε ξανά στο 9΄με 6-3. Οι Πειραιώτες έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τσορτέκη στο 13΄, πετυχαίνοντας το 6-6. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 25΄ (12-12), αλλά χάρη σε δύο νέους αιφνιδιασμούς και σ' ένα μακρινό σουτ οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν και πάλι, με  15-12 στο 28΄. Ο Κωστούλας, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Ολυμπιακός έκανε το 16-12 στο 29΄. Στη συνέχεια, ο Κωστούλας μείωσε σε 16-13, στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες σημείωσαν εναλλάξ τέρματα διαμορφώνοντας το σκορ στο 35΄ σε 17-15, στο 39΄ σε 20-17 και στο 42΄ σε 22-18.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός εκμεταλλευόμενος λάθη και άστοχα σουτ των αντιπάλων του ξέφυγε με 4 συνεχόμενα γκολ, 25-18 στο 46΄, 30-20 στο 53΄και 31-21 στο 55΄ και παρ' ό, τι ο Διομήδης μείωσε σε 31-24 στο 58΄, πήρε την νίκη (33-25), που τον φέρνει αύριο το μεσημέρι διεκδικητή του τίτλου απέναντι στον Δούκα, ενώ αντίθετα ο Διομήδης θα παλέψει για την τρίτη θέση νωρίτερα με τον Άρη Νίκαιας.
Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Βαμβακάρης, Ρούσσος, Τσορτέκης, Προκοπίου, Λάμπρου και Καρύδας. Από τους «Λύκους», οι οποίοι αστόχησαν σε 3 από τα 5 πέναλτι, που κέρδισαν (2/4 με τον Κωστούλα να σημαδεύει δοκάρια), ξεχώρισαν οι Ντάκαρης, Διονυσόπουλος, Καρκαγκέλης, Κωστούλας.
Γενικά, το παιχνίδι είχε πολλά δοκάρια από αμφότερες τις ομάδες, καθώς επίσης και πολλούς αιφνιδιασμούς, που βοήθησαν περισσότερο τον Ολυμπιακό στο σκοράρισμα. Πολλά, πάντως, ήταν και τα λάθη εκατέρωθεν.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 25-33

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 7-6, 8-10, 12-13, 13-16 (σκορ ημιχρόνου), 15-17, 17-20, 18-25, 20-26, 21-31, 25-33

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Αγγελόπουλος, Διονυσόπουλος 4, Χαρατζούλι, Θεοφανόπουλος 2, Κωστούλας 5, Μητσόπουλος, Ντάκαρης 7, Παππάς, Ρούμπος-Λινός 1, Σουλτανίδης, Χρόνης 1, Καρκαγκέλης 4, Κολιγλιάτης, Ορφανός 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οικονόμου, Βαμβακάρης 6, Τσωράκης, Μαρής, Καλύβας 4, Παπαδόπουλος, Ρούσος 6, Βληκίδης 2, Βουκλάρης, Παπαδονικολάκης, Τσορτέκης 6, Προκοπίου 5, Λάμπρου 4, Σιμόπουλος, Κουτουλογένης, Τριανταφύλλου

Δίλεπτα: 4-1, Πέναλτι: 3/5 - 1/3

Διαιτητές: Χαρίτσος - Τζαφερόπουλος