Καταιγιστική ΑΕΚ, "καθάρισε" εύκολα τη Δράμα - greekhandball.com

Καταιγιστική ΑΕΚ, "καθάρισε" εύκολα τη Δράμα

Η ΑΕΚ επικράτησε με χαρακτηριστική ευκολία της Δράμας, με σκορ 46-32 (24-14 ημίχρονο), στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της δέκατης ένατης αγωνιστικής της Handball Premier. Η "Ένωση" κατέκτησε άλλους δύο βαθμούς, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια, πήρε από νωρίς... κεφάλι στο σκορ και με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα, απέκτησε προβάδισμα τριών τερμάτων (10-7 με τον Φλορίδο). Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους άνοιξαν την "ψαλίδα" της διαφοράς, στα δέκα γκολ, έχοντας σε πολύ καλή επιθετική βραδιά τον Κεδέρη.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα ήταν ανάλογη, με την ΑΕΚ να διευρύνει συνεχώς το προβάδισμά της. Σημειώνεται ότι στην αποψινή (3/3) αναμέτρηση έκαναν το ντεμπούτο τους με τις ανδρικές ομάδες, ο Νίκος Δικαιούλιας από την πλευρά της ΑΕΚ και ο Αντώνης Καβάζης από την Δράμα, με τον πρώτο να σημειώνει δύο γκολ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα αναδείχθηκε ο Κεδέρης με 11 γκολ.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 9-7,, 13-9, 16-9, 18-10, 24- 14 (ημίχρονο), 28-17, 31-20, 36-22, 39-25, 42-29, 46-32

AEK: Αραμπατζής 2, Δομπρής 6, Μωραϊτης, Γεωργιάδης 2, Χόγκας, Νικολαϊδης 5, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Φλορίδο 4, Δικαιούλιας 2, Γιάκομπσεν 3, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Γιόσμου 1, Κεδέρης 11

Δράμα: Μπέτζιος, Παγωνίδης 3, Γουργούμης, Χαϊτίδης, Αλμπάντης, Κουρουτζίδης 2, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος 2, Καβάζης, Ντράσκιτς 10, Αντάμοβιτς 9, Φραγκούλης 1, Κουρτίδης 1

Διαιτητές: Χρηστίδη- Παπαματθαίου

Δίλεπτα: 1-2. Πέναλτι: 2/4- 1/3