Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Έδεσσα, όμως ο Αερωπός τού έβαλε (πολύ) δύσκολα - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός επικράτησε στην Έδεσσα, όμως ο Αερωπός τού έβαλε (πολύ) δύσκολα

Δύσκολη αποστολή αποδείχθηκε πως είχε ο Ολυμπιακός στην Έδεσσα, με αντίπαλο τον Αερωπό. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν, στο ντεμπούτο του προπονητή τους, Νέναντ Κλιάιτς, με 25-23, όμως ο μαχητικός Αερωπός αντιστάθηκε σθεναρά στην, κατά γενική ομολογία, ανωτερότητα των Πειραιωτών.
Η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου μέρους, αλλά οι γηπεδούχοι δεν εγκατέλειψαν και λίγα λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης μείωσαν στο ένα τέρμα τη διαφορά. Ωστόσο, το σύνολο του Γιάννη Πηλαλίδη σπατάλησε, εξαιτίας λαθών του, την ευκαιρία, που είχε, μέσω επιθέσεών του, να ισοφαρίσει και τότε που η μπάλα... έκαιγε ο πολύπειρος, Γρηγόρης Σανίκης, σημείωσε το τελικό 23-25 (σ.σ. νωρίτερα, είχε πετύχει το 21-24).

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 23-25

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 1-4, 4-6, 7-8, 8-10, 9-13 (σκορ ημιχρόνου), 10-16, 12-19, 16-20, 19-22, 21-24, 23-25

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ MANDYNAMIC (Πηλαλίδης Γ.): Αθανασίου, Τζουβάρας 1, Μαυροδουλάκης 2, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 5, Δημάκης 5, Μπάρμπας, Βαφείδης 4, Μισαηλίδης 6, Αποστολίδης, Ρόμπης, Μουμτσιδέλης, Λιόφης, Ρότζιος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Κλιάιτς Ν.): Σπίκιτς, Τζηράς 8, Καραμπουρνιώτης, Λέμος 3, Τερλέτσκι, Τζέριτς 4, Κανδύλας, Σανίκης 4, Μπάγιος, Όστοϊτς 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 2, Καρβάτσκι 1

Διαιτητές: Δελόγλου - Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3 - 2, Πέναλτι: 4/6 - 4/5