Ισόπαλο το "θρίλερ" στο Δαΐς - greekhandball.com

Ισόπαλο το "θρίλερ" στο Δαΐς

H Πυλαία πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην έδρα του Δούκα, με ένα εντυπωσιακό σερί 4-0 στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 25-25, με τους γηπεδούχους ωστόσο να έχουν παράπονα από τη διαιτησία και ειδικά για την τελευταία φάση, στην οποία ο Ζαλώνης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα, επειδή δεν άφησε την μπάλα κάτω, μετά από μεταφορά μπάλας που χρεώθηκε.

Ο Δούκας ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, παίρνοντας από νωρίς το προβάδισμα, χάρη σε ένα σερί 3-0 στο τρίτο λεπτό. Είναι χαρακτηριστικό ότι τα «Εκπαιδευτήρια» έφτασαν τη διαφορά ακόμα και στα πέντε τέρματα, ωστόσο η Πυλαία ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει στο ένα γκολ, πριν οι δύο ομάδες μπουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου (11-10).

Στο δεύτερο μέρος, ο Δούκας είχε το προβάδισμα στην μεγαλύτερη διάρκεια, ωστόσο η ομάδα του Πάνου Γούσιου, δεν εγκατέλειψε αν και βρέθηκε να χάνει με 24-20, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Το πέναλτι του Κουκμίση στο τελευταίο λεπτό ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 25-25

Τα πεντάλεπτα: 3-0, 5-2, 7-3, 8-4, 11-6, 11-10 (ημίχρονο.), 13-13, 16-13, 18-15, 19-16, 23-19, 25-25

Δούκας(Μπούνας): Ζαλώνης 2, Κρητικός 7, Τόμπρος 3, Παγιάτης, Μελετάκος, Ζαρικός, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 4, Τότος 5, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης 1, Μπαλάσκας, Πάνου 3

Πυλαία (Γούσιος): Ραντούλοβιτς, Ανθομελίδης, Μπάτζιος 2, Αντωνιάδης 1, Μέτση 2ς, Κουκμίσης Ν. 6, Ψωμαθιανός, Καραπαναγιωτίδης, Τριανταφυλλίδης Αν. 2, Ανανιάδης, Καλόμοιρος 4, Καβουσανάκης 3, Παπαγεωργίου 5, Τριανταφυλλίδης Δ., Αλατσατιανός, Κουκμίσης Κ.

Δίλεπτα: 9-6. Πέναλτι: 1/2- 5/5. Κόκκινη κάρτα: Μπαλάσκας, Ζαλώνης

Στο φύλλο αγώνα γράφτηκε: "Στο 59:33 ο αθλητής της Α ομάδας, Ζαλώνης Φραγκίσκος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα γιατί δεν  άφησε την μπάλα, κατά παράβαση του άρθρου 8:10 παράγραφος Γ. Στην συνέχεια της φάσης δόθηκε πέναλτι για την αντίπαλη ομάδα. Το δελτίο δεν κρατήθηκε."