Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ και "κοιτάει" Ντράμεν - greekhandball.com

Έκανε το καθήκον της η ΑΕΚ και "κοιτάει" Ντράμεν

Η ΑΕΚ επικράτησε του ελλιπούς Αερωπού Έδεσσας με 29-20 (17-10 ημίχρονο), στην «πρόβα τζενεράλε», πριν το ευρωπαϊκό παιχνίδι κόντρα στην Ντράμεν, για τη φάση των «16» του Τσάλεντζ Καπ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι- χέρι στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, αλλά από εκεί και έπειτα, η «Ένωση», ανέβασε την απόδοσή της και με το γκολ του Κεδέρη στο δέκατο τέταρτο λεπτό, πήγε τη διαφορά στα τρία τέρματα (10-7).Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε, με  το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια να προηγείται με 17-10.

Μετά την ανάπαυλα, η κατάσταση έμεινε ίδια, με τους γηπεδούχους να μην απειλούνται και να φτάνουν τελικά στην επικράτηση. Πρώτος σκόρερ του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Φώτης Μισαηλίδης, ο οποίος πέτυχε 8 τέρματα. Για την ΑΕΚ, Μυλωνάς, Πλάθα και Κεδέρης σημείωσαν από 4.

Σημειώνεται, ότι ο Αερωπός Έδεσσας, στερήθηκε των υπηρεσιών του Ρόμπη, ο οποίος κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης, αποχώρησε λόγω αδιαθεσίας που αισθάνθηκε.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-5, 11-7, 14-9, 16-9, 17-10 (ημίχρονο), 19-11, 22-12, 23-15, 25-16, 27-17, 29-20

AEK: Αραμπατζής 3, Δομπρής 2, Μωραϊτης 3, Χόγκας 3, Νικολαϊδης 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 4, Πλάθα 4, Φλορίδο 1, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 2, Άρσιτς, Μπουνέτα, Γιόσμου, Κριτσιοτόιου 2, Κεδέρης 4

Αερωπός Έδεσσας: Αθανασίου, Ρομπής, Μαυροδουλάκης, Γάτσης, Θεοδωρόπουλος 1, Δημάκης 3, Μπάρμπας, Βαφείδης 6, Μισαηλίδης 8, Αποστολίδης 2, Λιόφης, Ροντζιός

Διαιτητές: Τόλιος- Φωτακίδης

Δίλεπτα: 4/2. Πέναλτι:  0/1-5/6