Ο Ολυμπιακός... ταλαιπωρήθηκε, στον Ρέντη, από τον Δούκα, αλλά επικράτησε - greekhandball.com

Ο Ολυμπιακός... ταλαιπωρήθηκε, στον Ρέντη, από τον Δούκα, αλλά επικράτησε

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε εντός έδρας νίκη (29-26), με αντίπαλο τον Δούκα, όμως δεν ικανοποίησε με την εμφάνισή του, ενώ έδειξε να έχει έλλειμμα αυτοπεποίθησης, έπειτα από την δεύτερη ήττα του σε ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ.
Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ήταν εξαιρετικά μαχητική και κοίταξε στα μάτια τους, βεβαίως πιο ποιοτικούς, Ερυθρόλευκους. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως κινητήριο μοχλό τους τον Κρητικό, που αναδείχθηκε ως ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα και σημείωσε 14 τέρματα, ενώ σε καλή μέρα είχαν, επίσης, τον τερματοφύλακά τους, Κολλύρη. Ωστόσο, ο Δούκας βρέθηκε πολλές φορές εκτεθειμένος από την δεξιά του πλευρά, που αποτέλεσε την αχίλλειο πτέρνα του.
Στο πρώτο μέρος, ο Δούκας μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι πετυχαίνοντας ένα σερί 4-0 με ισάριθμα γκολ του Κρητικού, και έως το 10ο λεπτό προηγούνταν (3-7). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, ισορρόπησε την πλάστιγγα και πήρε τα ηνία.
Στην επανάληψη, παρά το ότι οι ομάδες είχαν πάει στα αποδυτήρια με σκορ 17-13, ο Δούκας ισοφάρισε σε 17-17. Έως και το 40ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο (19-19), αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα πήρε και πάλι το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε έως το τέλος, αν και πιεζόταν από τον Δούκα, που δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι και σίγουρα έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΟΥΚΑΣ 29-26

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-7, 9-8, 13-9, 15-10, 17-13 (σκορ ημιχρόνου) 17-17, 19-19, 21-20, 23-21, 27-23, 29-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζαραβίνας Γ.): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 2, Τζηράς 1, Λέμος 1, Μάλλιος 3, Τερλέτσκι, Τζέριτς 4, Μπάγιος 4, Δεληχρήστος 3, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος 2, Μιχαηλίδης, Τσίλης 9, Καρβάτσκι, Τσανίνος, Λόλας

ΔΟΥΚΑΣ (Μπούνας Κ.): Ζαλώνης 3, Κρητικός 14, Τόμπρος 3, Πάνου 2, Παγιάτης, Μελετάκος 2, Ζαρίκος, Πανταζής, Τζάνος, Καρακεχαγιάς, Ντούνης 1, Τότος 1, Τζανιδάκης, Μπεκιάρης, Κολλύρης, Μπαλάσκας

Διαιτητές: Συρεπίσιος - Μερτινιάν, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 1/2 - 2/2